Pole elektromagnetyczne jest powszechne w naszym otoczeniu, ale czy jest szkodliwe dla zdrowia? Czy powinniśmy się martwić? Te pytania były tematem dyskusji na konferencji BioEM 2024, która odbyła się w czerwcu na greckiej wyspie Kreta. To największe i najważniejsze spotkanie naukowców i praktyków zajmujących się bioelektromagnetyką, czyli nauką o wpływie pola elektromagnetycznego na żywe organizmy.
Konferencja BioEM, organizowana przez Towarzystwo Bioelektromagnetyczne, ma długą historię sięgającą ponad 40 lat. Jej celem jest wymiana wiedzy i wyników badań biofizycznych dotyczących wpływu pola elektromagnetycznego na organizmy żywe. Aktualizacja wiedzy w tym obszarze jest kluczowa dla opracowania odpowiednich przepisów i norm regulujących ekspozycję ludzi i środowiska na pole elektromagnetyczne. W tegorocznej edycji wzięło udział około 250 uczestników z 24 krajów, reprezentujących różne dziedziny nauki, przemysłu i administracji. Ich głównym celem było dzielenie się wiedzą na temat relacji między polem elektromagnetycznym a światem biologicznym.
Na tegorocznej konferencji skupiono się nie tylko na badaniach biofizycznych, ale także na badaniach socjologicznych i postrzeganiu pola elektromagnetycznego przez ludzi oraz ich postawach wobec niego. Celem badań było ukazanie najczęstszych obaw i nieporozumień społecznych dotyczących pola elektromagnetycznego oraz proponowanie sposobów ich rozwiązania poprzez edukację. Podczas konferencji zaprezentowano kilka projektów i programów zajmujących się tym zagadnieniem, w tym międzynarodowy zespół japońsko-polsko-niemiecki. Zespół ten powstał w wyniku wcześniejszych dyskusji i bada, w jaki sposób ludzie z różnych krajów i kultur postrzegają pole elektromagnetyczne. W jego skład wchodzą cztery instytucje: japońska agencja ds. informacji o polu elektromagnetycznym, niemiecka agencja rządowa ds. ochrony przed promieniowaniem oraz dwie polskie instytucje: Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji oraz Polskie Towarzystwo Zastosowań Elektromagnetyzmu. Zespół planuje przeprowadzenie analizy porównawczej wyników badań percepcji pola elektromagnetycznego w trzech krajach oraz ich rozpowszechnienie. Ponadto przewiduje się kontynuację badań w szerszym zakresie geograficznym i otwarcie na współpracę z instytucjami z innych krajów.
Mimo ograniczeń w badaniach nad relacją pomiędzy polem elektromagnetycznym a środowiskiem biologicznym, podczas konferencji wysłuchano kilku interesujących referatów na temat zastosowania pola elektromagnetycznego w medycynie. Duża część badań koncentruje się na technikach terapeutycznych elektroporacyjnych, w tym na przykładzie ich wykorzystania w połączeniu z chemioterapią. Dodatkowo, oddzielna sesja została poświęcona tematowi elektroporacji w innych sesjach tematycznych.
Wyniki Konferencji BioEM 2024 potwierdziły, że pole elektromagnetyczne nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi, o ile spełnia obowiązujące normy i przepisy. Niemniej jednak istnieje konieczność dalszych badań i działań mających na celu zwiększenie świadomości społecznej oraz zaufania do pola elektromagnetycznego i jego źródeł, aby zapobiec nieuzasadnionym obawom i konfliktom wynikającym z dezinformacji lub braku wiedzy.
Źródło informacji: pap-mediaroom.pl