Prokuratura Krajowa poinformuje o decyzji skierowania zażalenia na postanowienie Sądu dotyczące nieuwzględnienia wniosku o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec posła Marcina Romanowskiego po zapoznaniu się z uzasadnieniem postanowienia sądowego oraz ponownej analizie prawnej zakresu obowiązywania immunitetu, uwzględniając stanowisko Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (ZPRE).
Decyzja w tej sprawie zostanie podjęta przez prokuratora po dokładnym przeanalizowaniu pisemnego uzasadnienia postanowienia sądowego oraz po uwzględnieniu stanowiska Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (ZPRE) w kwestii obowiązywania immunitetu posła Marcina Romanowskiego.
Szanujemy decyzję Sądu o odrzuceniu wniosku prokuratora o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec posła Marcina Romanowskiego.
Kwestia zakresu obowiązywania immunitetu członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (ZPRE) była poddana analizie prawnej przez prokuratorów prowadzących śledztwo dotyczące nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości. Prokuratorzy stwierdzili, że w tej konkretnej sprawie immunitet zastępcy przedstawiciela ZPRE nie wyłącza możliwości postawienia Marcinowi Romanowskiemu zarzutów, jego zatrzymania i tymczasowego aresztowania. Ich wniosek opierał się głównie na braku związku stawianych zarzutów z wykonywaniem mandatu zastępcy przedstawiciela Zgromadzenia oraz na fakcie uchylenia immunitetu przez parlament krajowy. To stanowisko prawne prokuratora zostało potwierdzone przez dwie opinie nadesłane z Ministerstwa Sprawiedliwości.
Prokuratorzy zapoznali się z tłumaczeniem pisma Przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, Pan Theodoros Rousopoulos, z dnia 16 lipca 2024 r.
Treść tego pisma wymaga dodatkowego wyjaśnienia w zakresie obowiązywania immunitetu ZPRE.
W związku z tym prokurator najpierw przeanalizuje argumentację przedstawioną przez Sąd w uzasadnieniu postanowienia, a następnie podejmie decyzję co do ewentualnego zaskarżenia decyzji. Decyzja Sądu jest nieprawomocna i przysługuje na nią zażalenie w terminie 7 dni.
Prokurator Krajowy Dariusz Korneluk zwrócił się dzisiaj do Przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, Theodorosa Rousopoulosa, w sprawie zakresu obowiązywania immunitetu ZPRE Marcina Romanowskiego. Prokurator przedstawił okoliczności sprawy, w tym charakter zarzutów oraz sytuację procesową. Uzyskane stanowisko będzie wykorzystane przez prokuratorów prowadzących sprawę.
Jeśli stwierdzi się, że immunitet ZPRE ma zastosowanie w tej sprawie, prokurator złoży odpowiedni wniosek do Przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.
Przemysław Nowak, rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej, przekazuje komunikaty do serwisu PAP bez dokonywania jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
Dystrybucja: pap-mediaroom.pl