Polityka i społeczeństwo

MFiPR: Wiceminister Jacek Karnowski: Pomorze to jeden z liderów wykorzystania funduszy unijnych (komunikat)

– Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłasza:

Omówienie nowych możliwości wsparcia dla przedsiębiorców, samorządów i imigrantów z programu FEP 2021-2027 oraz podsumowanie realizacji programu regionalnego w województwie pomorskim w ramach perspektywy finansowej na lata 2014-2020 stanowiły główne tematy VI posiedzenia Komitetu Monitorującego program regionalny Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027, które odbyło się pod przewodnictwem wiceministra funduszy i polityki regionalnej Jacka Karnowskiego.

„Pomorze jest jednym z czołowych beneficjentów funduszy unijnych, zarówno w poprzednich, jak i obecnej perspektywie finansowej. Teraz regionalne władze stoją przed wyzwaniami związanymi m.in. z budową elektrowni jądrowej i farm wiatrowych na tym obszarze” – oświadczył wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski.

Podczas ostatniego posiedzenia Komitetu Monitorującego program regionalny Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027, które miało miejsce w Gdańsku, poruszono kwestie dotyczące wsparcia imigrantów w województwie pomorskim oraz przyjęto:

Nowe kryteria wyboru projektów dla Działania 1.5. „Wsparcie przedsiębiorstw” mają na celu rozwój systemu usług doradczych dla MŚP.

Nowe kryteria wyboru projektów dla Działań 5.17. „Usługi społeczne i zdrowotne” oraz 6.3. „Infrastruktura społeczna” integrują się ze sobą, mając na celu finansowanie projektów wspierających rozwój społeczny i zdrowotny.

Wybór projektów w obszarze integracji migrantów dla Działań: 5.14. „Integracja migrantów”; 5.15. „Integracja migrantów” – ZIT na obszarze metropolitalnym; 5.16. „Integracja migrantów – ZIT poza obszarem metropolitalnym” będzie oparty na określonych kryteriach.

Kryteria wyboru projektów dla Działania 5.2. „Rynek pracy – projekty PUP” będą kluczowym elementem w perspektywie 2021-2027 na Pomorzu.

Nowa perspektywa finansowa 2021-2027 rozpoczęła się obiecująco na Pomorzu, z już przekroczonym średnim poziomem kontraktacji środków w województwach, przekraczającym 20 proc.

W nowej perspektywie finansowej 2021-2027, średni poziom kontraktacji środków w województwach przekroczył już 20 proc., z zróżnicowaniami pomiędzy funduszami i regionami, przy czym województwo pomorskie osiągnęło poziom ponad 26 proc.

Umowy zawarte z beneficjentami w ramach EFS+ wynoszą blisko 9 mld zł, co stanowi 23,8% wszystkich środków przyznanych programom regionalnym. Województwo pomorskie znajduje się blisko średniej (19,1%) w wykorzystaniu tych środków.

Wyniki perspektywy finansowej 2014-2020 w woj. pomorskim

30 czerwca 2024 r. zakończył się ostatni rok obrachunkowy w ramach unijnej perspektywy finansowej na lata 2014-2020. Województwo pomorskie osiągnęło pełną certyfikację środków do Komisji Europejskiej zarówno z EFRR, jak i EFS oraz niemal 90 proc. certyfikację środków z programu REACT EU.

Instytucje Zarządzające na Pomorzu mają rok na przygotowanie i złożenie ostatecznego wniosku o płatność okresową do Komisji Europejskiej. Natomiast do połowy lutego 2026 r. muszą złożyć sprawozdanie końcowe i dokumenty zamknięcia.

Informujemy, że komunikaty publikowane są w serwisie PAP w formie dostarczonej przez nadawcę, bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści. Zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe, nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść. (PAP)


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM