Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo MRPiPS: Honorowe świadczenia dla stulatków gwarantowane ustawą i corocznie waloryzowane (komunikat)
Polityka i społeczeństwo

MRPiPS: Honorowe świadczenia dla stulatków gwarantowane ustawą i corocznie waloryzowane (komunikat)

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłasza, że wkrótce ustawowo gwarantowane będą honorowe świadczenia dla osób, które ukończyły sto lat. Dodatkowo, będą one corocznie waloryzowane, co stanowi ważną zmianę dla tysięcy polskich seniorów. Obecnie około 6 tysięcy stulatków pobiera to świadczenie, a liczba ta będzie rosnąć z każdym rokiem.

We wtorek 6 sierpnia br. Rada Ministrów zaakceptowała projekt ustawy o świadczeniu honorowym dla osób, które ukończyły sto lat, sporządzony przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Głównym celem proponowanych zmian jest zastąpienie obecnego mechanizmu przyznawania świadczenia, uregulowanie prawnej podstawy długotrwałej tradycji oraz zapewnienie stabilności prawnej najstarszej części społeczeństwa.

Obecnie świadczenie honorowe dla osób powyżej stu lat jest przyznawane przez Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na podstawie decyzji podjętej przez Prezesa Rady Ministrów w 1972 roku. Jest ono traktowane jako „świadczenie w drodze wyjątku”, jednak Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uważa, że nadszedł czas na wprowadzenie zmian.

Świadczenie honorowe wypłacane z urzędu:

Osoby posiadające obywatelstwo polskie i ukończyły 100 lat mają prawo do świadczenia honorowego, które będzie wypłacane z urzędu.

Dotychczasowe świadczenie było ustalane na podstawie kwoty bazowej obowiązującej w chwili ukończenia przez daną osobę 100 lat. Kwota bazowa zmienia się od 1 marca każdego roku, co powodowało zróżnicowanie wysokości świadczenia honorowego.

Co roku będzie dokonywana waloryzacja:

Zaproponowana regulacja wprowadzi istotną zmianę w tym obszarze. Od 2025 roku wysokość świadczenia honorowego nie będzie już związana z kwotą bazową, a będzie waloryzowana wskaźnikiem waloryzacji emerytur i rent.

Nowe przepisy oznaczają podniesienie kwoty świadczenia dla osób, które otrzymują je do końca 2024 roku, zamrożenie wysokości świadczenia honorowego dla osób mających ukończone 100 lat na poziomie kwoty bazowej od 1 stycznia 2025 roku (6246,13 zł brutto od 1 marca 2024 roku) oraz wprowadzenie corocznej waloryzacji świadczenia na zasadach analogicznych do waloryzacji emerytur i rent.

Nowe przepisy dotyczące świadczenia honorowego dla polskich seniorów mają na celu uwzględnienie rosnącej liczby beneficjentów w związku z wydłużającą się średnią długością życia.

Obecnie około 6 tysięcy osób otrzymuje to świadczenie, a ta liczba będzie rosła w przyszłości.

Zmiany w przepisach wejdą w życie 1 stycznia 2025 roku.

Informacje publikowane przez serwis PAP są bez zmian w treści, zgodnie z dostarczoną formą przez nadawcę, który ponosi odpowiedzialność za treść komunikatu. (PAP)


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version