Polityka i społeczeństwo

KPRM: Rekordowa liczba zgłoszeń do Rady NGO ds. prezydencji (komunikat)

– Kancelaria Prezesa Rady Ministrów ogłasza:

W związku z ogromnym zainteresowaniem, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zwiększa liczbę powołań do Rady Organizacji Pozarządowych ds. Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej z 20 do 33 osób, co stanowi prawie 20% wszystkich zgłoszeń. Wpłynęło aż 181 zgłoszeń, co świadczy o dużym zainteresowaniu tym tematem.

Minister Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, Podsekretarz Stanu w KPRM, Pełnomocnik ds. przygotowania i sprawowania przez Rzeczpospolitą Polską przewodnictwa w Radzie UE, z zadowoleniem przyjęła duże zainteresowanie Radą NGO ds. Prezydencji. Priorytetowo traktuje dialog i zwiększenie liczby miejsc w Radzie, aby jeszcze szerzej reprezentować polski trzeci sektor w pracach nad prezydencją.

Organizations representing various sectors of civil society have nominated their representatives, including those advocating for the „green” movement in the third sector. The impressive number and diversity of nominations reflect the significant impact these organizations have on our society. Each candidate had to garner support from at least ten NGOs or three federations, demonstrating the widespread engagement in our public life, emphasized Marek Krawczyk, Deputy Minister for Civil Society.

Nasze cele

Naszym celem jest stworzenie platformy do dialogu, wymiany doświadczeń i wspólnego kształtowania priorytetów polskiego przewodnictwa, poprzez wykorzystanie wiedzy oraz doświadczenia organizacji pozarządowych.

Członkowie Rady będą odpowiedzialni za:

– współtworzenie kształtu polskiej prezydencji, aby odzwierciedlić szerokie spektrum interesów społecznych;

– zaangażowanie organizacji pozarządowych, aby podnosić świadomość społeczną na temat prezydencji i jej znaczenia dla Unii Europejskiej oraz Polski;

– głos ekspercki, aby wnosić specjalistyczną wiedzę i ekspertyzy w różnych dziedzinach, które mogą być istotne dla agendy prezydencji.

Lista członków Rady jest dostępna na stronie Komitetu do spraw Pożytku Publicznego.

Kulisy powstawania Rady

Rada została powołana z inicjatywy:

– Magdaleny Sobkowiak-Czarneckiej – Podsekretarza Stanu w KPRM, Pełnomocnika ds. przygotowania i sprawowania przez Rzeczpospolitą Polską przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej,

– Marka Krawczyka – Podsekretarza Stanu w KPRM, Wiceministra do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego i Wiceprzewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego.

– Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego przeprowadził weryfikację nadesłanych aplikacji.

Udział w Radzie nie wiąże się z żadnym wynagrodzeniem – jest całkowicie pro bono. Na podstawie tej weryfikacji oraz rekomendacji Radę powołują Pełnomocnik ds. Przygotowania i Sprawowania przez Rzeczpospolitą Polską Przewodnictwa w Radzie UE i Minister ds. społeczeństwa obywatelskiego, biorąc pod uwagę:

Kandydat posiada bogate doświadczenie zawodowe.

Organizacje pozarządowe udzieliły kandydatowi swojego poparcia.

Działalność kandydata obejmuje różnorodne formy prawne, rodzaje działalności oraz miejsca prowadzonych działań.

Niniejszy komunikat został opublikowany w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w jego treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM