Polityka i społeczeństwo

MFiPR: Rząd zapewni środki na część kapitałową projektu budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej oraz usprawni proces przygotowania tej strategicznej inwestycji energetycznej (komunikat)

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłasza, że na wniosek Pełnomocnika Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów dodano dwa projekty ustaw o zmianie ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących oraz niektórych innych ustaw.

Projekty te mają na celu wprowadzenie zmian w istniejących przepisach dotyczących inwestycji w dziedzinie energii jądrowej, a ich wpisanie do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów jest krokiem w procesie ich ustawodawczym.

Rządowa inicjatywa legislacyjna dotyczy finansowania budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, zlokalizowanej w Lubiatowie-Kopalino na Pomorzu. Według proponowanych przepisów:

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe sp. z o.o., będąca jedynym udziałowcem Skarb Państwa, otrzyma wsparcie publiczne w wysokości około 60 mld zł na realizację inwestycji energetycznej w latach 2025-2030.

Wsparcie finansowe dla inwestycji będzie udzielane przez Ministerstwo Finansów w formie kapitałowej lub w postaci papierów wartościowych spółki skarbowej, na wniosek Pełnomocnika Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

Pełnomocnik złoży wniosek o udzielenie wsparcia z uwzględnieniem zasad określonych w przyszłej decyzji Komisji Europejskiej dotyczącej zgodności udzielanej spółce pomocy publicznej, która ma być ogłoszona w 2025 r.

Transformacja energetyczna stanowi fundamentalne wyzwanie dla naszej gospodarki. Proces dekarbonizacji, który został zaniedbany w ostatnich latach, jest możliwy głównie dzięki odnawialnym źródłom energii oraz rozwojowi energetyki jądrowej. Obecnie wprowadzane ustawy, będące elementem priorytetowych działań zapowiadanych przez rząd, mają na celu systematyczną realizację tych działań – powiedział Andrzej Domański, Minister Finansów. Druga z proponowanych ustaw wpłynie na poprawę efektywności procesu budowy obiektów jądrowych w Polsce poprzez etapowanie inwestycji przy zachowaniu wysokich standardów bezpieczeństwa jądrowego. Nowe przepisy zostaną zastosowane w przypadku budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej na Pomorzu.

Projekt ustawy zakłada, że będzie możliwe wydanie pozwolenia na budowę inwestycji dotyczącej energetyki jądrowej, nawet jeśli część zamierzenia budowlanego nie może funkcjonować samodzielnie.

Inne propozycje ustawy obejmują również…

– Umożliwienie inwestorom uzyskania pozwolenia na wstępne prace budowlane jest kluczowym krokiem w procesie budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.

Ustawa o wstępnych robotach budowlanych została wprowadzona w celu usprawnienia procesu budowy elektrowni jądrowej, zapewniając stabilną, bezemisyjną energię elektryczną dla Polaków z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa – powiedział Maciej Bando, Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

W IV kwartale tego roku planowane jest przyjęcie obu projektów ustaw dotyczących budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce przez Radę Ministrów. Ten strategiczny projekt rządowy ma na celu wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego poprzez zapewnienie stabilnych dostaw czystej i przyjaznej dla środowiska energii elektrycznej dla firm i gospodarstw domowych. Obecnie trwają prace geologiczne na terenie lokalizacji elektrowni jądrowej, obejmujące obszar o powierzchni ok. 30 ha, które potrwają do końca roku. W ramach tych prac zostanie wykonanych ok. 220 punktów badawczych o głębokości od 20 do 210 metrów. Wyniki tych prac zostaną wykorzystane w trwającym procesie projektowania elektrowni przez konsorcjum amerykańskich spółek – Westinghouse i Bechtel.

Wszystkie komunikaty publikowane na serwisie PAP są prezentowane w formie dostarczonej przez nadawcę, bez żadnych zmian wprowadzanych przez PAP SA. Nadawca komunikatu jest odpowiedzialny za treść, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM