Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo KPRM: Premier: Nie byłoby niepodległej Polski, gdyby nie Lech Bądkowski (komunikat)
Polityka i społeczeństwo

KPRM: Premier: Nie byłoby niepodległej Polski, gdyby nie Lech Bądkowski (komunikat)

Z okazji 44. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, Premier Donald Tusk wziął udział w uroczystym odsłonięciu pomnika śp. Lecha Bądkowskiego w Gdańsku. Bądkowski, polski i kaszubski pisarz, dziennikarz oraz działacz polityczny, kulturalny i społeczny, został określony przez szefa rządu jako mistrz patriotyzmu, którego wkład nie byłby możliwy bez „Solidarności” oraz niepodległej Polski.

Donald Tusk, premier Polski, wspominał Lecha Bądkowskiego jako człowieka pragmatycznego i oddanego sprawom Pomorza i Kaszub.

Bądkowski zawsze stawiał zdrowy rozsądek przed ideologią i umiał odróżnić odwagę od brawury – takie wartości przywoływał Premier Rady Ministrów.

Lech Bądkowski był dla Tuska unikatową postacią i wyjątkowym patriotą, wiernym zasadzie działania odważnego, lecz rozważnego.

Premier Donald Tusk podkreślił, że Lech Bądkowski mówił, że zawsze należy kłaść zdrowy rozsądek przed ideologią i umieć odróżnić odwagę od brawury. Bądkowski był unikatową postacią i wyjątkowym patriotą, który przez całe życie był wierny zasadzie, która każe ludziom odpowiedzialnym za rzeczy publiczne, działać odważnie, ale z rozwagą.

Donald Tusk podkreślił, że Lech Bądkowski nauczył go wartości takie jak odpowiedzialność, pragmatyzm i zdecydowanie, które są istotne w życiu publicznym.

Nadzieja ma większe znaczenie niż pewność.

Szef rządu wspomniał, że podczas stanu wojennego w PRL, Lech Bądkowski powtarzał: „Miejcie nadzieję – za nią przyjdzie pewność, że będzie demokracja, wolność i niepodległość”.

Według Premiera, Lech Bądkowski odegrał kluczową rolę w procesie budowy niepodległej Polski poprzez swoje zaangażowanie w ruch „Solidarność” oraz swoje chłodne umysł i gorące serce.

Lech Bądkowski został uznany za mistrza patriotyzmu zgodnie z podsumowaniem.

Na skrzyżowaniu ulic Świętojańskiej i Minogi stoi pomnik Lecha Bądkowskiego.

Pomnik autorstwa Macieja i Anety Jagodzińskich-Jagenmeer przedstawia Bądkowskiego trzymającego książkę „Pomorska myśl polityczna,” co symbolizuje jego wkład w rozwój demokratycznej myśli w Polsce.

Lech Bądkowski był prawdziwym mistrzem patriotyzmu, a jego zaangażowanie zarówno w literaturze, jak i polityce, było symbolem wolności i odpowiedzialności. Urodził się 24 stycznia 1920 roku w Toruniu, a całe swoje życie poświęcił służbie ojczyźnie, zarówno na polu walki, jak i poprzez swoją aktywność literacką oraz społeczną. Jego wkład w budowanie wolnej Polski jest nieoceniony, czego dowodem jest między innymi jego udział w negocjacjach Porozumień Gdańskich oraz redagowanie pierwszej gazety „Solidarności” – „Samorządność”.

24 lutego 1984 roku zmarł w Gdańsku. Jego pogrzeb stał się wyrazem opozycji wobec rządu PRL.

Po uroczystości rodzina Bądkowskiego oraz przedstawiciele władz, w tym Premier Donald Tusk, złożyli symboliczne białe róże pod pomnikiem. Białe róże, symbolizujące niewinność, czystość i pokój, przypominają o dziedzictwie człowieka, który swoją postawą i działaniem na zawsze wpisał się w historię Polski i ruchu „Solidarność”.

Link do materiału wideo oraz zdjęć znajdziesz tutaj: https://www.gov.pl/web/premier/premier-nie-byloby-niepodleglej-polski-gdyby-nie-lech-badkowski

Prosimy zwrócić uwagę, że komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version