Polityka i społeczeństwo

KPRM: Zryw polskich serc dla powodzian (komunikat)

– Kancelaria Prezesa Rady Ministrów apeluje do wszystkich o wsparcie dla powodzian. W całym kraju ludzie mobilizują się, aby pomóc poszkodowanym. Najbardziej potrzebne produkty są dostarczane na dotknięte powodzią tereny przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych, organizacje pozarządowe i zwykłych ludzi. Dodatkowo, organizowane są liczne zbiórki finansowe, które można zweryfikować na stronach rządowych. Organizacje pozarządowe, takie jak WOŚP czy harcerze, również zaangażowały się w pomoc dla powodzian.

Organizowane są weryfikowane zbiórki rzeczowe i pieniężne, aby pomóc terenom dotkniętym powodzią.

Rząd wykorzystuje środki z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, aby dostarczyć niezbędne artykuły na dotknięte powodzią obszary.

Podczas konferencji prasowej Premier informował o rozładunku tirów w miejscach takich jak Kłodzko czy Nysa, z dostawami wody i żywności energetycznej, aby wesprzeć najbardziej poszkodowanych.

Po tragicznym wydarzeniu społeczność polska włącza się w akcje pomocowe, organizując zbiórki funduszy oraz darów materialnych, aby wesprzeć osoby dotknięte tragedią. Jednym z miejsc, gdzie taka pomoc jest koordynowana, jest stadion we Wrocławiu.

Donald Tusk chciał podziękować wszystkim zaangażowanym od pierwszych godzin w całej Polsce. Powiedział, że usłyszał te słowa „powódź pomocy” od Jerzego Owsiaka, co budzi wielkie pozytywne emocje. Jako szef rządu, jego zadaniem jest pomóc w koordynacji.

Rząd wprowadza narzędzia umożliwiające koordynację pomocy. Na stronie zbiorki.gov.pl prowadzonej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji można zarejestrować własną zbiórkę. Osoby chcące przekazać środki rzeczowe lub finansowe mogą sprawdzić, czy dana zbiórka została zweryfikowana.

Podczas powodzi, wiele organizacji pozarządowych włączyło się w akcję ratunkową. Harcerze zaangażowali się w zabezpieczanie wałów przeciwpowodziowych oraz usuwanie skutków klęski.

Marek Krawczyk, wiceminister ds. społeczeństwa obywatelskiego, podkreślił zaangażowanie kilkuset lokalnych i ogólnopolskich organizacji w akcję pomocy powodzianom.

Na stronie Narodowego Instytutu Wolności (NIW) znajdziesz informacje o organizacjach pozarządowych, które pomagają najbardziej potrzebującym.

Organizacje i Ochotnicze Straże Pożarne, które doznały szkód w wyniku powodzi, mogą ubiegać się o granty w wysokości 20 tysięcy złotych oferowane przez NIW.

„Wniosek o granty już można składać. Dotyczy to organizacji poszkodowanych przez powódź, jak również Ochotniczych Straży Pożarnych, które potrzebują wsparcia po zużyciu sprzętu” – poinformował Wiceminister.

Organizacje dotknięte przez powódź otrzymają szybką pomoc finansową.

WOŚP wspiera poszkodowanych przez powódź.

W ramach pomocy dla osób dotkniętych powodzią, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przekazała 40 milionów złotych na najbardziej pilne potrzeby.

Jerzy Owsiak poinformował, że WOŚP przekazała 40 milionów złotych na zakupy natychmiastowej pomocy dla poszkodowanych przez powódź.

Lista najbardziej potrzebnych rzeczy na terenach dotkniętych powodzią została opracowana. Wśród nich znajdują się m.in. woda butelkowa, chleb z dłuższym okresem ważności, suchy prowiant, żywność dla dzieci, artykuły higieniczne, ręczniki papierowe, karma dla zwierząt, środki czystości, powerbanki, baterie, latarki, koce, śpiwory i poduszki.

Szef WOŚP wymienił te potrzebne rzeczy podczas dyskusji na temat pomocy dla terenów dotkniętych powodzią. Wśród nich znalazły się m.in. woda butelkowa, chleb z dłuższym okresem ważności, suchy prowiant, żywność dla dzieci, artykuły higieniczne, ręczniki papierowe, karma dla zwierząt, środki czystości, powerbanki, baterie, latarki, koce, śpiwory i poduszki.

Na stronie WOŚP znajduje się numer konta, na które można dokonywać wpłat na zakup najbardziej potrzebnych rzeczy, a także materiałów i sprzętu medycznego, które zostały zniszczone podczas powodzi.

„Dokładnie rozliczamy każdy grosz. (…) Dlatego jako fundacja również dajemy nasze słowo – jeśli nie wydamy tych pieniędzy na pilne potrzeby, będą traktowane jak oszczędności w banku szwajcarskim. Będą czekały, aby za pół roku, rok, a może nawet dłużej, zniszczony sprzęt trafił z powrotem tam, gdzie jest potrzebny” – zaznaczył Jerzy Owsiak.

WOŚP uruchomił stronę internetową (powodz.wosp.org.pl) oraz linię kontaktową pod numerem 578 275 177, gdzie można znaleźć informacje na temat zaangażowania się w pomoc.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM