Wiadomości Polska Ludzie i kultura Wiki Lubi Zabytki – konkurs fotograficzny w tym roku bije rekordy zgłoszeń
Ludzie i kultura

Wiki Lubi Zabytki – konkurs fotograficzny w tym roku bije rekordy zgłoszeń

Wikimedia Polska zachęca do uczestnictwa w XII edycji konkursu Wiki Lubi Zabytki, który trwa do 30 września br. Konkurs ma na celu dokumentowanie i fotografowanie polskich zabytków, a następnie udostępnianie ich na Wikimedia Commons na wolnych licencjach, co umożliwi bezpłatne korzystanie z tych zdjęć.

Zasady konkursu

Wikimedia Polska, organizacja non-profit, która rozwija m.in. polską Wikipedię, serdecznie zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym. Termin zgłaszania zdjęć polskich zabytków do Wikimedia Commons mija 30 września. Decyduje data załadowania zdjęć, nie ich wykonania, zgodnie z regulaminem.

Zaproszenie dla pasjonatów fotografii

Wszystkich zainteresowanych wzięciem udziału w konkursie fotograficznym zachęcamy do udokumentowania piękna polskich zabytków. Fotografie powinny być zarówno kreatywne, jak i pełne wiedzy encyklopedycznej, z myślą o ich wykorzystaniu na stronach Wikipedii.

Uczestnik konkursu nie ma ograniczenia co do liczby przesłanych fotografii.

Konkurs to okazja do spojrzenia na znane obiekty z nowej perspektywy oraz odkrycia mniej znanych zabytków, które jeszcze nie zostały sfotografowane. Uczestnicy mają szansę wykazać się zarówno w warstwie kreatywnej, jak i dokumentacyjnej.

„Choć konkurs co roku cieszy się dużą popularnością, w Polsce mamy prawie 90 tysięcy zabytków więc praca nad ich dokumentacją wydaje się nie mieć końca. Czekamy też na zdjęcia mniej znanych obiektów” – mówi Kamila Neuman, członkini jury i menadżerka ds. Otwartej Kultury Wikimedia Polska.

„Na mapie zabytków znajduje się ponad 89 tys. zabytków, z czego aż 49 tys. nie ma jeszcze zdjęć”.

Wartość dokumentacyjna

W poprzednim roku zgłoszono prawie 8 tysięcy zdjęć, a w tej edycji – po zaledwie dwóch tygodniach – mamy już ponad 10 tysięcy nadesłanych fotografii.

Mapa zabytków

Uczestnicy konkursu mogą łatwo znaleźć zabytki dzięki rozbudowanej mapie stworzonej przez wolontariuszy. Jak zauważa twórca mapy zabytków, Nux:

Jolanta Drzewakowska, menadżerka ds. komunikacji i PR Wikimedia Polska dodaje: „Wolontariusze co roku rozwijają i ulepszają mapę zabytków, by stanowiła jak najwygodniejsze narzędzie dla osób biorących udział w konkursie Wiki Lubi Zabytki. Dzięki mapie można bardzo łatwo – poprzez wpisanie adresu – sprawdzić, czy gdzieś obok nas nie znajduje się zabytek możliwy do sfotografowania w ramach konkursu. Dzięki kolorowym znacznikom możemy też sprawdzić, który z zabytków jeszcze nie ma zdjęcia”.

Co nowego?

W tegorocznym konkursie wyróżnia się współpraca z Wikimedia Ukraina, która obejmuje edycję „Polskie dziedzictwo w Ukrainie”.

Kasia Makowska, koordynatorka polskiej edycji WLZ, podkreśla: „Wspólna historia Ukrainy i Polski stanowi istotny element naszej przeszłości. Ta kategoria umożliwia upamiętnianie i dokumentowanie śladów tej historii”.

Wikimedia Polska będzie przyznawać nagrody dla zwycięzców tej edycji konkursu.

Historia konkursu

Wiki Lubi Zabytki został stworzony w 2010 roku w Holandii. Jeden rok później wzięło udział 5,5 tysiąca fotografów z 18 krajów, którzy przesłali ponad 168 tysięcy zdjęć. Dzięki temu konkurs został uznany przez Księgę Rekordów Guinnessa jako „Największy Konkurs Fotograficzny”. Konkurs ma zasięg międzynarodowy, a najlepsze polskie zdjęcia są również prezentowane na tym forum.

Partnerzy i patronaty

Patronat nad konkursem objęły m.in.: TVP.INFO, Focus.pl, CiekawostkiHistoryczne.pl, Zabytkara.

Partnerami są Unia Metropolii Polskich i Hotele Historyczne Polska, a partnerem kategorii „Nieoczywiste Śląskie” – Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego.

Więcej informacji o konkursie

Strona: https://wikimedia.pl/wiki-lubi-zabytki-2024/

Mapa zabytków: https://zabytki.toolforge.org/

KONTAKT:

Jolanta Drzewakowska

e-mail: Jolanta.Drzewakowska@wikimedia.pl

tel. +48 600 053 539

Zwycięzca edycji 2023 Frombork, Wieża Radziejowskiego (dzwonnica), Piotr Łotocki, CC BY-SA 4.

Zwycięzca edycji 2023 Frombork, Wieża Radziejowskiego (dzwonnica), Piotr Łotocki, CC BY-SA 4.


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version