Wiadomości Polska Biznes i finanse Małopolska stawia na innowacje i chce przyciągnąć inwestorów
Biznes i finanse

Małopolska stawia na innowacje i chce przyciągnąć inwestorów

Międzynarodowe partnerstwa są kluczowe dla rozwoju instytucji i przedsiębiorstw z województwa małopolskiego. Rafał Kosowski, dyrektor Departamentu Nadzoru Właścicielskiego i Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Woj. Małopolskiego, podkreślił, że region ma potencjał do tworzenia innowacji i przyciągania kapitału, jednak konieczne jest zwiększenie promocji. Jego słowa padły podczas debaty „Międzynarodowe partnerstwa Małopolski: mosty do innowacji i rozwoju” na Forum Krynica 2024.

Małopolska to region o wyjątkowej pozycji na mapie Polski. Jest gospodarzem Igrzysk Europejskich, udziela wsparcia Ukrainie w związku z trwającą tam wojną i dwukrotnie została uhonorowana prestiżową nagrodą w konkursie Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości.

„Mamy ambicje, aby stać się numerem jeden w Polsce, jeżeli chodzi o innowacje. Na razie woj. mazowieckie jest na czele rankingów, ale spróbujemy zostać liderem. Zgłaszamy coraz więcej patentów, mamy najszybszy superkomputer w Polsce. Nasz region jest pożądanym partnerem, który gwarantuje wysoką jakość potencjalnych inwestycji” – stwierdził Rafał Kosowski, dyr. Departamentu Nadzoru Właścicielskiego i Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Małopolska otrzymała kolejne wyróżnienie EKR za rozwijanie przyszłościowej wizji rozwoju i wspieranie przedsiębiorczości. To jedyny region spośród 300 europejskich, który został uhonorowany tą nagrodą. Sukces ten jest rezultatem współpracy z ukraińskimi instytucjami biznesowymi oraz wsparciem dla Ukrainy w jej odbudowie i aspiracjach europejskich.

„Bez partnerstw z zachodnimi organizacjami mostów innowacji się nie zbuduje. Dlatego tak ważne jest tkanie sieci: wspólnych działań i pracy w różnych sektorach. To niezwykle żmudna, mrówcza praca, ale konieczna, aby nasz region stał się atrakcyjny dla inwestorów” – powiedział dr hab. Andrzej Kulig, prezes zarządu Krakowskiego Parku Technologicznego.

„Chcemy przyspieszać transfer myśli innowacyjnej i wiedzy wprost do przemysłu. Nie jest to proste, gdyż często przedstawiciele przedsiębiorstw oczekują od razu nowych technologii i rozwiązań. Często wymaga to czasu, ale współpraca przynosi wymierne efekty obu stronom” – zauważył dr Wieczorek.

„Klaster zajmuje się wybranym sektorem biznesu. W naszym regionie >>produkujemy<< świetnych specjalistów, ale pracują oni dla zachodnich koncernów. To ważne, aby młodych, zdolnych ludzi z Małopolski zachęcić do pracy dla rodzimego przemysłu. Firmy z Małopolski mają potencjał, aby budować, a nie tylko być podwykonawcami. My staramy się im pomóc” – stwierdził dr Czulak.

„Polacy przestali być postrzegani jako biedny naród. Stajemy się konkurentem dla krajów Zachodu, a Unia Europejska otwarcie mówi, iż chce sięgnąć po nasz potencjał naukowo-badawczy” – oświadczył prof. Brzeżański.

Dr inż. Michał Wieczorek, dyrektor Centrum Zrównoważonego Budownictwa, wskazał sieć „Łukasiewicz-Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych” jako najlepszy przykład sieciowania.

Dr inż. Andrzej Czulak, prezes Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych, szef MCH2, omawiał specyfikę tzw. klastrów.

Podczas debaty prof. Marek Brzeżański z Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej wskazał, że nasz kraj ma niebywałą szansę, aby wejść do grona liderów Europy.

Małopolska aktywnie wspiera innowacyjne przedsiębiorstwa poprzez projekty takie jak Małopolskie Centra Transferu Wiedzy SPIN, oferując doradztwo w zakresie transformacji cyfrowej i zielonej gospodarki.

Region Małopolski angażuje się również w rozwój technologii wodorowych i kosmicznych, a przykładem tego jest Małopolskie Centrum Innowacyjnych Technologii Magazynowania i Transportu Wodoru. Dzięki członkostwu w Sieci Europejskich Regionów Wykorzystujących Technologie Kosmiczne (NEREUS), Małopolska ma wpływ na kształtowanie europejskich polityk kosmicznych, co przynosi korzyści lokalnej gospodarce i mieszkańcom regionu.

„Największą wartością Małopolski są jej mieszkańcy. Region stwarza dobre warunki do rozwijania swoich talentów, zdobywania wykształcenia na doskonale przygotowanych uczelniach, podnoszenia swoich kompetencji. Małopolska prężnie się rozwija, odważnie łącząc tradycję z nowoczesnością” – podsumował Rafał Kosowski.

Krynica Forum to unikalne miejsce na konferencyjnej mapie Polski, gdzie odbywa się pogłębiona debata na temat najważniejszych wyzwań stojących przed naszą ojczyzną. W tegorocznej edycji skupiono się szczególnie na strategicznych zagadnieniach związanych ze wzmacnianiem bezpieczeństwa narodowego, odporności społecznej oraz pozycji gospodarczej Polski i krajów Europy Środkowo-Wschodniej.


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version