Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo MRPiPS: Uproszczona procedura wnioskowania o pomoc dla poszkodowanych w powodzi (komunikat)
Polityka i społeczeństwo

MRPiPS: Uproszczona procedura wnioskowania o pomoc dla poszkodowanych w powodzi (komunikat)

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłasza nowe ułatwienia dotyczące procedury wnioskowania o pomoc doraźną po powodzi. Zgodnie z rozporządzeniem wydanym przez Ministra Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk, możliwe jest teraz uzyskanie zarówno zasiłku powodziowego (2 tys. zł), jak i zasiłku z pomocy społecznej (8 tys. zł) podczas jednego kontaktu z pracownikiem socjalnym, ośrodkiem pomocy społecznej lub urzędem gminy. Obydwa zasiłki mogą być przyznane na rodzinę lub osobę samotnie gospodarującą. Dodatkowo, MRPiPS i MSWiA wydały rekomendacje w sprawie obsługi obywatela poszkodowanego w wyniku powodzi.

Nowe ułatwienia w procedurze wnioskowania o pomoc doraźną po powodzi zostały ogłoszone przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Dzięki rozporządzeniu Ministra Agnieszki Dziemianowicz-Bąk, możliwe jest teraz uzyskanie zasiłku powodziowego (2 tys. zł) oraz zasiłku z pomocy społecznej (8 tys. zł) podczas jednego kontaktu z pracownikiem socjalnym, ośrodkiem pomocy społecznej lub urzędem gminy. Obydwa zasiłki mogą być przyznane na rodzinę lub osobę samotnie gospodarującą. Dodatkowo, MRPiPS i MSWiA wydały rekomendacje w sprawie obsługi obywatela poszkodowanego w wyniku powodzi.

Według pisma, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rekomendują, aby:

1. w przypadku przyjmowania wniosków o zasiłki dla osób poszkodowanych w powodzi, umożliwić jednoczesne składanie niezbędnych wniosków (tzw. zasada „jednego okienka”);

2. Procedury ustalania danych osoby poszkodowanej w powodzi powinny być uproszczone, a gromadzone informacje powinny być tylko niezbędne do określenia potrzeb osoby uprawnionej do skorzystania z pomocy.

3. ustalać niezbędne informacje na podstawie oświadczeń osób poszkodowanych, zgodnie z §10 Rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dn. 8 kwietnia 2021 r. w sprawie rodzinnego wywiadu środowiskowego (Dz. U. z 2021 r. poz. 893), bez konieczności posiadania pisemnych zaświadczeń, dokumentów czy potwierdzeń.

Podczas wypełniania formularza zawartego w załączniku nr 1 część VII do Rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 8 kwietnia 2021 r. w sprawie rodzinnego wywiadu środowiskowego (Dz. U. z 2021r. poz. 893) należy wypełnić wyłącznie określone pola formularza.

1. dane osoby, z którą przeprowadzono wywiad, punkty od 1 do 6 formularza;

2. straty poniesione w wyniku sytuacji kryzysowej występującej na skalę masową, a także klęski żywiołowej. Pozostałych pól nie wypełnia się.

3. działania zmierzające do udzielenia przysługującej poszkodowanym w powodzi pomocy podejmować w sposób niezwłoczny, adekwatny do pilnych i znacznych potrzeb osób, które ze względu na klęskę żywiołową znalazły się w trudnej sytuacji”.

Informujemy, że komunikaty publikowane na naszym serwisie są prezentowane w formie oryginalnej, bez żadnych zmian wprowadzanych przez PAP SA. Nadawca komunikatu ponosi pełną odpowiedzialność za jego treść, zgodnie z postanowieniami prawa prasowego (art. 42 ust. 2). (PAP)


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version