Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo Co czwarty Polak uważa, że procesom rekrutacji w jego firmie brakuje przejrzystości. Nowa publikacja sprawdzonych praktyk z obszaru DEI
Polityka i społeczeństwo

Co czwarty Polak uważa, że procesom rekrutacji w jego firmie brakuje przejrzystości. Nowa publikacja sprawdzonych praktyk z obszaru DEI

Badania pokazują, że co trzeci Polak uważa, że parytety są potrzebne, a aż 85% respondentów zgadza się, że osoby w każdym wieku powinny mieć równą szansę na rozwój zawodowy. Jednocześnie co czwarty Polak uważa, że procesy rekrutacji i rozwoju w jego miejscu pracy są niewystarczająco przejrzyste. Raport DEI Champions pt. „Włączaj nie wyłączając” prezentuje sprawdzone praktyki z obszaru różnorodności, równości i włączania w środowisku biznesowym, oparte na doświadczeniach 12 czołowych firm i korporacji w Polsce. Publikacja może stanowić inspirację dla przedsiębiorstw, które chcą zwiększyć swoją konkurencyjność na zmieniającym się rynku pracy, zarówno w Polsce, jak i za granicą.

„Jest to bardzo ważna publikacja, która od momentu powstania jej koncepcji budzi zainteresowanie firm, liderów i liderek z całego świata – dlatego będzie dostępna także w języku angielskim. O różnorodności, równości i włączaniu mówi się nadal stanowczo za mało, a jest to nieunikniona przyszłość wszystkich firm, bez względu na to, czy jesteśmy na to gotowi. To już najwyższy czas uznać równość za normę” – mówi Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus (Sukces Pisany Szminką).

Wskaźnikiem skuteczności działań z obszaru różnorodności, równości i włączania jest niski poziom luki płacowej w firmach członkowskich klubu DEI Champions, który wynosi jedynie 2,9 proc. w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn – pensjach zasadniczych z premiami.

W Polsce średnia różnica płac wynosi 6,5 proc. na niekorzyść kobiet, a w całej Unii Europejskiej utrzymuje się na poziomie prawie 13 proc.

Według badania przeprowadzonego przez Fundację WłączeniPlus, aż 35 proc. Polaków dostrzega potrzebę parytetów w zarządach i radach nadzorczych dużych firm. Kobiety częściej podkreślają istotność parytetów (41 proc. w porównaniu do 29 proc. mężczyzn), podobnie jak mieszkańcy małych i średnich miast (odpowiednio 42 i 45 proc. w porównaniu do 28 i 22 proc. mieszkańców wsi oraz dużych miast).

*Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie Fundacji WłączeniPlus przez Socjolożki.pl.

Badanie wykazało, że co czwarty respondent uważa, że procesy rekrutacji są niewystarczająco przejrzyste. Jednak 42 proc. pracowników twierdzi, że w ich firmach rekrutacja i rozwój kariery są transparentne. Osoby młode są bardziej skłonne do pozytywnego postrzegania tych procesów, w porównaniu z osobami powyżej 55 roku życia.

Wiek respondentów ma istotny wpływ na ich postrzeganie przejrzystości procesów rekrutacyjnych. Młodsze osoby częściej uważają, że są one transparentne, w przeciwieństwie do starszych pracowników. Badanie wykazało, że 55 proc. osób w wieku od 18 do 24 lat oraz 50 proc. w grupie od 25 do 34 lat uważa, że procesy rekrutacji są klarowne, w porównaniu do zaledwie 30 proc. respondentów powyżej 55 roku życia.

Ponad 1/3 ankietowanych twierdzi, że w ich firmie istnieje możliwość awansu na wyższe stanowisko dla osób po 50. roku życia. Mężczyźni (44 proc.) oraz osoby w wieku 34-44 lata (44 proc.) są znacznie bardziej przekonani o tej możliwości niż kobiety (32 proc.) i osoby powyżej 50. roku życia (27 proc.).

Większość badanych – 85 proc. – uważa, że osoby w każdym wieku powinny mieć równe szanse rozwoju zawodowego. Co ciekawe, mniejszy odsetek mieszkańców wsi (80 proc.) niż miast (małych – 89 proc., średnich – 87 proc. i dużych – 89 proc.) podziela to zdanie.

Wprowadzenie parytetów płciowych do firm giełdowych do 2026 roku

Unia Europejska podjęła decyzję o wprowadzeniu dyrektywy dotyczącej równowagi płci w zarządach firm giełdowych. Zgodnie z nią, kobiety powinny zajmować co najmniej 40 proc. stanowisk dyrektorów niewykonawczych lub co najmniej 33 proc. wszystkich stanowisk dyrektorskich. Kraje członkowskie mają czas do 30 czerwca 2026 r. na osiągnięcie tych parytetów. W Polsce kobiety zajmują zaledwie 5 proc. stanowisk dyrektorskich i 14 proc. miejsc w zarządach firm giełdowych, a jedynie 12 proc. stanowisk w radach nadzorczych.

Firmy zrzeszone w klubie DEI Champions osiągnęły imponujące wyniki – kobiety stanowią już 45,2% członków zarządów, a 298 kobiet awansowało, z czego 52 na stanowiska menadżerskie. Ponadto 1001 pracowniczek odnotowało wyrównanie pensji, a 1/3 z nich nie potrzebowała takiej korekty dzięki polityce równych płac bez względu na płeć.

„Parytety są konieczne, ale wiele pracy przed nami w innych obszarach. Nasza publikacja ma na celu wsparcie wszystkich firm, które chcą wprowadzić politykę DEI, nawet jeśli dopiero zaczynają tę podróż. Każdy krok w kierunku włączenia jest ważny” – powiedziała Anna Flis, liderka Klubu DEI Champions i członkini Think Thanku WłączeniPlus.

DEI to więcej niż tylko liczby – to tworzenie środowiska, w którym każdy ma szansę rozwijać swoje talenty

Praktyki związane z dostosowaniem się do zmieniającego się rynku pracy, nadchodzących regulacji prawnych i świata biznesu można znaleźć w raporcie „Włączaj nie wyłączając” klubu DEI Champions. Misją klubu jest tworzenie środowiska, w którym różnorodność, równość i włączanie stanowią nieodłączny element sukcesu organizacji. Klub powstał z inicjatywy Fundacji WłączeniPlus założonej przez Olgę Kozierowską i zrzesza osoby z 14 dużych firm, w tym prezesów, prezeski, członków zarządów oraz liderów i liderki.

Publikacja zawiera praktyki sukcesu związane z różnorodnością, równością i włączeniem. Poruszane są w niej tematy takie jak zarządzanie wielopokoleniowymi zespołami, budowanie równych ścieżek kariery, eliminacja bariery w miejscu pracy, rozwijanie potencjału osób z autyzmem lub ADHD, wsparcie społeczności LGBT+ oraz budowanie poczucia przynależności poprzez łączenie różnych środowisk kulturowych i wsłuchanie się w głos kobiet.

Znajdziesz listę członków klubu DEI Champions oraz dobre praktyki w publikacji „Włączaj nie wyłączając”. Kliknij tutaj, aby pobrać plik.

Według najnowszych danych Eurostatu i OECD, istnieje nadal różnica w wynagrodzeniach płci;

Komisja Europejska opublikowała te dane w 2021 roku.

*W badaniu przeprowadzonym we wrześniu 2024 roku przez Socjolożki.pl zastosowano metodologię CAWI na reprezentatywnej próbie Polek i Polaków w wieku 16-65 lat.

Klub DEI Champions został powołany przez Fundację WłączeniPlus z celem stworzenia środowiska, w którym różnorodność, równość i włączenie są kluczowymi elementami sukcesu organizacji. DEI to skrót od angielskich słów Diversity (różnorodność), Equity (równość szans) i Inclusion (włączenie). Obecnie klub zrzesza 14 członków.


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version