Wiadomości Polska Biznes i finanse VIII Konferencja Polskiej Platformy LNG i bioLNG za nami
Biznes i finanse

VIII Konferencja Polskiej Platformy LNG i bioLNG za nami

VIII Konferencja Polskiej Platformy LNG i bioLNG odbyła się w dniach 2-3 października 2024 roku w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Wydarzenie zgromadziło ponad 100 przedstawicieli sektora gazu, biogazu i biometanu, stanowiąc istotne forum wymiany wiedzy na temat aktualnych trendów, regulacji oraz technologicznych innowacji wspierających transformację energetyczną w Polsce.

Podczas dwudniowej konferencji eksperci omawiali kluczową rolę ekologicznych paliw, takich jak LNG i bioLNG, w redukcji emisji CO2. Podkreślano, że są one nieodłącznym elementem zrównoważonego rozwoju polskiej gospodarki. Prelegenci analizowali wyzwania i możliwości transformacji energetycznej, wskazując na rosnące znaczenie tych paliw w dekarbonizacji różnych sektorów gospodarki, zwłaszcza transportu.

LNG and BioLNG in Land Transport

BioLNG is becoming an increasingly popular and rapidly growing alternative on European roads. LNG and BioLNG-powered trucks are a sustainable and cost-effective option, already available and ready to accelerate the decarbonization of heavy-duty transport. During the conference, experts discussed solutions that the European Union should consider in its climate strategies for 2030 in light of ambitious emission reduction goals.

Podczas dyskusji nad rozwojem rynku ciężarówek napędzanych LNG w Europie, zauważono wzrost sprzedaży oraz pojawienie się nowych modeli, co świadczy o dużym potencjale tej technologii. Specjaliści podkreślili konieczność rozbudowy infrastruktury LNG oraz stacji tankowania, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu i wspierać zrównoważoną transformację energetyczną w transporcie, co było kluczowym tematem dyskusji podczas panelu „Więcej niż S-way”.

Debata na temat sektora biogazu

Podczas debaty oceniono postępy i wyzwania związane z rozwojem rynku biometanu, który jest kluczowym elementem polskiej transformacji energetycznej. W dyskusji wzięli udział członkowie Rady Naukowej PPLNG i bioLNG oraz prof. Grzegorz Tchorek z Instytutu Energetyki Państwowego Instytutu Badawczego.

„Rynek biogazu stoi przed wielkimi wyzwaniami. Już ponad 200 firm aktywnie zaangażowało się w tę branżę, a do sektorowego porozumienia dołączają kolejne podmioty. Osiem grup roboczych nieustannie pracuje nad nowymi rozwiązaniami, ale kluczowe jest zwiększenie świadomości rządzących na temat potencjału biometanu. Mimo wprowadzenia niektórych przepisów dotyczących tzw. paliw przyszłości w ustawie wiatrakowej, rozwój wciąż hamuje brak edukacji i zrozumienia społecznego. Potrzebujemy liderów, którzy wesprą tę transformację. Wspomniany ekologiczny gaz w postaci biometanu może być szansą dla Polski do obniżenia śladu węglowego i bycia konkurencyjnym wśród rynków europejskich. Wsparcie dużych farm powyżej 1 MW ze strony rządzących jest kluczowe do osiągnięcia tego celu” – powiedziała Sylwia Koch-Kopyszko, ekspert ds. biogazu i biometanu, członek Rady Naukowej Polskiej Platformy LNG i bioLNG.

Podczas konferencji zostały przyznane nagrody Polskiej Platformy LNG i bio LNG 2024. Beata Wiszniewska, doradczyni ds. regulacji i rzecznictwa w Polskiej Grupie Biogazowej, została wyróżniona w kategorii Osobowość Roku, natomiast IVECO Polska otrzymała nagrodę w kategorii Instytucja Roku.

„Otrzymane wyróżnienie jest dla nas szczególnie ważne, ponieważ IVECO już od wielu lat angażuje się strategicznie w dekarbonizację transportu, a gazomobilność jest jedną z ważnych dróg do osiągnięcia tego celu” – powiedziała Aleksandra Zielińska, Marketing Manager Poland, Ukraine & Baltics.

Tegoroczna konferencja była doskonałą okazją do zdobycia aktualnej wiedzy, wymiany doświadczeń oraz nawiązania cennych kontaktów biznesowych. Prezes Polskiej Platformy LNG i bioLNG, Adam Niklewski, podziękował partnerom, panelistom i uczestnikom za udział.

„Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom VIII Konferencji Polskiej Platformy LNG i bioLNG za przybycie i aktywny udział. To dzięki wam tegoroczna edycja była wyjątkowym wydarzeniem, pełnym merytorycznych dyskusji i inspirujących wniosków. Wspólnie pokazaliśmy, jak wielki potencjał tkwi w LNG i bioLNG oraz jak kluczowa jest gazomoblilność w dekarbonizacji transportu towarowego – kołowego i morskiego” – powiedział Adam Niklewski, prezes Polskiej Platformy LNG.

Więcej informacji na temat poprzedniej konferencji oraz planów na przyszłość można znaleźć na stronie Polskiej Platformy LNG i bioLNG: https://pplng.pl/ 

Polska Platforma LNG i bioLNG to organizacja pracodawców, która działa na rzecz promowania LNG i bioLNG jako nowoczesnych i ekologicznych paliw, stosowanych w transporcie drogowym, morskim, kolejowym, a także w kogeneracji i innych zastosowaniach przemysłowych. LNG i bioLNG stanowią krok w kierunku gospodarki i transportu o niskiej lub w przyszłości zerowej emisji. PPLNG dąży do rozwoju i wsparcia rynku LNG w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem potencjału LNG oraz bioLNG, poprzez współpracę między gospodarką, nauką i administracją, oraz tworzenie warunków do współpracy międzynarodowej. Więcej informacji na www.pplng.pl.


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version