Biznes i finanse

EFL sprawdził, ile pracują i jak odpoczywają przedsiębiorcy

Zapraszamy na 5. edycję międzynarodowego szczytu klimatycznego Carbon Footprint Summit, który odbędzie się 7 października 2024 w ICE Kraków przy ul. Konopnickiej 17. Tym razem głównym hasłem wydarzenia będzie dekarbonizacja.

Raport „Jak odpoczywają przedsiębiorcy. Pod lupą” jest kolejnym z serii opracowań wydanych przez EFL w ramach autorskiego projektu „Europejski Program Modernizacji Polskich Firm”. Tegoroczna edycja skupia się na podejściu przedsiębiorców MŚP do czasu wolnego, zarówno swojego jako osoby zarządzającej firmą, jak i pracowników tej firmy.

Badanie wykazało zróżnicowane podejście szefów firm do czasu pracy, zależne od wielkości firmy i branży. Niemniej jednak, większość przedsiębiorców w Polsce pracuje dłużej niż 8 godzin dziennie, z raportu wynika, że 77% właścicieli MŚP poświęca więcej czasu na obowiązki firmowe. Najwięcej pracują mikro przedsiębiorcy, z czego 20% pracuje 11 godzin dziennie, w porównaniu do 1% średnich firm. Rolnicy i zarządzający firmami transportowymi pracują najdłużej, odpowiednio 98% i 55% co najmniej 10 godzin dziennie.

Work-life balance w małych i średnich przedsiębiorstwach

Badania wykazały, że większość zarządzających polskimi firmami pracuje więcej niż zalecane, ale różnie definiuje pojęcie work-life balance. Dla 30% respondentów oznacza to przeplatanie się czasu pracy i wolnego w jednym cyklu (tzw. work life mix), dla 20% stan, w którym nie jest się przeładowanym pracą i ma się czas na dbanie o zdrowie i życie prywatne, a dla 17% odpowiednie zrównoważenie pracy i życia prywatnego. 16% uważa, że to rozdzielenie pracy i życia prywatnego, a 15% wskazuje na trudność osiągnięcia tego stanu. Największym wyzwaniem w osiągnięciu work-life balance są problemy z utrzymaniem regularnego trybu życia, na co wskazało 30% przedsiębiorców. Często wypracowanie równowagi prywatno-zawodowej utrudniają także duża liczba zadań zawodowych oraz trudności w ustalaniu granic między życiem prywatnym a pracą (po 28% wskazań).

Choć wielkość przedsiębiorstwa ma niewielki wpływ na wyzwania związane z osiągnięciem równowagi między pracą a życiem prywatnym, istnieją pewne tendencje. Wraz z rosnącą liczbą pracowników, presja czasu na realizację obowiązków staje się większym problemem – 18% mikrofirm, 27% małych firm i 33% średnich firm. Zarządzający najmniejszymi firmami częściej mają trudności z oddzieleniem życia prywatnego od zawodowego – 32% mikrofirm, 21% małych firm i 26% średnich firm. Ponadto, małym przedsiębiorcom częściej sprawiają trudność wyjazdy służbowe, wskazuje na nie tylko 7% mikrofirm, podczas gdy już 23% właścicieli i właścicielek średnich firm.


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM