Podczas konferencji Wellbeing Summit 2024 w Warszawie eksperci podkreślili, że dobrostan, czyli troska o zdrowie fizyczne i psychiczne oraz ogólny komfort życia, stanowi fundament rozwoju zawodowego i wzmacnia konkurencyjność przedsiębiorstw. Podczas wydarzenia zaprezentowano także innowacyjne możliwości platformy MultiLifie, która służy jako benefit wspierający dobrostan pracowników.
Podczas drugiej edycji Wellbeing Summit, organizowanej przez firmę Benefit Systems, omawiano kwestię dobrostanu jako kompleksowego podejścia do zdrowia fizycznego, psychicznego i szeroko rozumianego komfortu życia. Wzięli w niej udział przedstawiciele świata nauki, biznesu i nowych technologii, którzy podkreślali, że dobrostan jest kluczowy dla sprostania wyzwaniom szybko zmieniającego się otoczenia, także na rynku pracy.
Dr Ewa Hartman, trenerka i wykładowczyni MBA, oraz Joanna Rek-Faber, adeptka psychologii pozytywnej, trenerka i przedsiębiorczyni, niedawno przeprowadziły warsztaty na temat roli dobrostanu w radzeniu sobie z wyzwaniami współczesnej rzeczywistości. Obie ekspertki są również autorkami podręcznika o tym samym tytule, zawierającego praktyczne ćwiczenia na dobrostan. Współpracują one obecnie z Benefit Systems nad wydaniem tej pozycji.
W trakcie konferencji Hartman podkreśliła, że zanim rozpoczniemy poprawę naszego dobrostanu, warto najpierw zbadać jego aktualny poziom. Zachęciła do skorzystania z możliwości Wellbeing Score, wskaźnika dostępnego na platformie MultiLife, który ocenia dobrostan w sześciu kluczowych obszarach.
„Są one związane z: komfortem życia, kontaktem z naturą, relacjami z innymi, zdrowiem fizycznym i psychicznym i wewnętrznym spokojem” – wymieniła.
Wellbeing Score jest łatwo dostępny dla wszystkich – każdy może zmierzyć swój poziom dobrostanu, wypełniając test dostępny na stronie: https://badanie-dobrostanu.multilife.com.pl/.
Według dr. Hartman, dobrostan stanowi podstawę dobrego życia i składa się z wielu elementów. Zdaniem naukowca, umiejętność dbania o dobrostan jest kluczową kompetencją przyszłości. Wskazuje ona na codzienne czynności, które wpływają na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Ruch fizyczny oraz działania, które rozwijają nasz mózg, są ważne, ponieważ mózg jest neuroplastyczny i może ciągle się uczyć. Dr. Hartman podkreśla również znaczenie odpoczynku jako elementu wpływającego na nasz dobrostan. Dlatego stworzenie warunków do rozwoju nowych kompetencji oraz dbanie o zdrowie jest kluczowe w zmieniającym się i nieprzewidywalnym świecie. To wpływa na naszą zdolność do funkcjonowania w obecnym świecie oraz kształtowanie poziomu naszego dobrostanu.
Piotr Szostak, dyrektor zarządzający ds. strategii i rozwoju produktu w Benefit Systems, podkreślił, że technologia odgrywa kluczową rolę w promowaniu dobrostanu. Platforma MultiLife, obok programu MultiSport i kafeterii MyBenefit, oferuje kompleksowe wsparcie dla firm pragnących dbać o dobro pracowników. Jej funkcjonalności skupiają się zarówno na zdrowiu i budowaniu zdrowych nawyków, jak i na rozwijaniu kompetencji osobistych i zawodowych użytkowników. Podczas swojego wystąpienia na konferencji, Piotr Szostak zaprezentował nowe innowacyjne funkcje MultiLife, które zostaną wprowadzone do końca roku, mające na celu pełnienie roli asystenta dobrostanu.
„Ciągle szukamy przysłowiowego Świętego Graala: jak poprawiać dobrostan, jak znaleźć efektywne rozwiązanie? Nie ma jednego wzoru, bo każdy z nas jest inny. Wszyscy jednak możemy korzystać z podobnych technik, w m.in. na działaniach zakotwiczonych w ekonomii behawioralnej czy idei kreacji nawyków i dzięki nim możemy powoli zmieniać styl życia, traktując go jako lekarstwo” – wyjaśnił.
Dodał, że platforma oferuje szeroką gamę konsultacji eksperckich, porad, kursów i materiałów merytorycznych, które można dostosować do indywidualnych potrzeb i celów.
„W MultiLife łączymy aspekty zdrowia i rozwoju, bo widzimy, że to naczynia połączone. Asystent dobrostanu pomoże zrzucić wagę, zadbać o sen, zapanować nad stresem, a nawet nauczyć się języka, bo rozwój kompetencji osobistych i zawodowych jest ważnym elementem budowania dobrostanu” – wskazał dyrektor Szostak.
W aplikacji MultiLife znajdziesz ponad 4,5 tysiąca materiałów, które pomogą ci w osiągnięciu celów i monitorowaniu postępów. Możesz także skorzystać z porad i wyznaczać nowe cele.
„Przejrzysty interfejs użytkownika, konsultacje ze specjalistą na czacie, rezerwacje wizyt to tylko kilka możliwości aplikacji. Asystent dobrostanu, bazujący na AI, podpowie nam też np., ile kalorii ma posiłek, który chcemy zjeść – wystarczy, że zrobimy jego zdjęcie” – powiedział Piotr Szostak.
„Benefit Systems to robi, dając nowoczesne narzędzia do ręki każdemu zainteresowanemu. Również pracodawcom, w których dobrze pojętym interesie jest budowanie dobrostanu swoich pracowników” – ocenił Piotr Szostak.
Podkreślił, że budowa dobrostanu wymaga zmiany nawyków, co jest trudne, ale możliwe. Ważne jest, aby ułatwić ten proces, minimalizując wysiłek mentalny.
Joanna Malinowska-Parzydło, socjolożka i wykładowczyni MBA, oraz CEO Younicorn/Premium Personal Brand Designer „Jesteś Marką”, uważa, że kluczową rolę we wdrażaniu firmowych strategii wellbeing odegrają liderzy.
„Liderzy o inteligencji przywódczej są kluczowi, żeby przeprowadzać ludzi przez zmiany, zwłaszcza w trudnych czasach” – podała.
Zaznaczyła, że inteligencja przywódcza to nie tylko mierzalne IQ, ale również umiejętność skutecznego współpracowania z ludźmi i motywowania ich do działania. Podkreśliła również, że jest to także umiejętność zarządzania własnymi emocjami i zachowaniami.
Zdaniem ekspertki tylko świadomi liderzy mogą budować zdrową kulturę organizacyjną, od której należy zacząć kształtowanie dobrostanu zespołów. „Kultura organizacji jest dzisiaj jedynym czynnikiem konkurencyjnym, którego nikt nie skopiuje. Jest elementem dobrej strategii rozwoju i przewagi konkurencyjnej” – podkreślała Malinowska-Parzydło.
Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl