Polityka i społeczeństwo

MRPiPS: Renta wdowia od stycznia (komunikat)

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło, że od 1 stycznia 2025 r. wchodzą w życie nowe przepisy ustawy o rencie wdowiej, które mają na celu zapewnienie pomocy finansowej osobom na emeryturze, które straciły swoich małżonków. Nowe przepisy mają na celu zwiększenie świadczeń emerytalno-rentowych dla nawet 2 milionów seniorów.

Zgodnie z nową ustawą, od 1 lipca 2025 roku będzie możliwe łączenie renty rodzinnej z innym świadczeniem emerytalno-rentowym, takim jak emerytura lub renta z tytułu niezdolności do pracy. Wprowadzono to w celu wypłacania świadczeń w wysokości 15% do 31 grudnia 2026 roku, a od 1 stycznia 2027 roku w wysokości 25%. Istnieje również możliwość zwiększenia tego świadczenia w kolejnych latach.

Obecnie w Polsce co piąty senior powyżej 65. roku życia jest narażony na ubóstwo, dlatego wprowadzane przepisy mają na celu zapewnienie stabilności finansowej i bezpieczeństwa materialnego osobom starszym, zwłaszcza po śmierci ich małżonka.

„Gdy ludzie są ze sobą przez całe życie, a jedna osoba odchodzi, to jest to ogromna osobista tragedia. Nie chcemy, żeby była to również tragedia finansowa. Koszty życia maleją niewiele, a budżet domowy kurczył się dotychczas o ponad połowę” – mówi Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Dotychczas, gdy w małżeństwie emerytów umierał mąż, żona musiała wybierać między zachowaniem swojej emerytury, a rentą rodzinną. Wprowadzany mechanizm jest korzystniejszy. Teraz wdowa lub wdowiec będą mogli zachować swoją emeryturę, a do tego uzyskać część renty rodzinnej po małżonku, lub wybrać rentę rodzinną i do kwoty tego świadczenia dodać część własnej emerytury.

Najważniejsze punkty ustawy

Przekroczenie limitu, który wynosi trzykrotność najniższej emerytury, nie spowoduje obniżenia renty wdowiej. To dotyczy wszystkich emerytur, niezależnie od systemu, z którego pochodzą. Dodatkowe świadczenia będą otrzymywać również osoby, których małżonek zmarł kilka lat temu.

Około 2 miliony Polek i Polaków skorzysta z nowej ustawy według szacunków.

Projekt obywatelski

Renta wdowia to główny projekt społeczny Koalicji 15 października, który ma na celu zabezpieczenie sytuacji finansowej seniorów. Ustawa jest realizacją obywatelskiego projektu, popartego przez Lewicę i OPZZ oraz ponad 200 tysięcy obywateli. Renta wdowia ma zapewnić bezpieczeństwo finansowe dla seniorów, podobnie jak „500 plus” dla dzieci. Sebastian Gajewski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, podkreśla konieczność zakończenia wyboru między kupnem leków a opłatą za ogrzewanie.

Ustawa zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku, a świadczenia będą dostępne od 1 lipca 2025 roku. Takie rozwiązanie ma na celu umożliwić Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych oraz innym organom emerytalno-rentowym odpowiednie przygotowanie się do wdrożenia programu.

Uwaga: Treść komunikatów publikowanych na serwisie PAP nie jest redagowana przez PAP SA i jest prezentowana w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu jest odpowiedzialny za jego treść, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM