Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłasza:
Najważniejsze tematy panelu na Europejskim Forum Nowych Idei w Sopocie to przyszłość polityki spójności po 2027 roku oraz przyszłość Unii Europejskiej. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski wziął udział w dyskusji, w której uczestniczyli przedstawiciele administracji publicznej, świata kultury, nauki i biznesu.
– W przeszłości powstał koncept Europy regionów, jednak obecnie na kontynencie europejskim dominuje koncepcja Europy państw. Po 2027 roku istnieje także ryzyko ograniczenia polityki spójności na rzecz centralizacji środków unijnych. Warto zauważyć, że Polska posiada jeden z najbardziej zdecentralizowanych systemów redystrybucji funduszy unijnych. W nadchodzącej perspektywie finansowej na lata 2021-2027 aż 44 proc. środków z polityki spójności będzie rozdzielana przez samorządy, co jest trendem wartym utrzymania – zauważył wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski podczas udziału w debacie pt. „Unia skręca w prawo?”.
Jest ważne, abyśmy podejmowali wszelkie możliwe działania w celu wzmacniania tożsamości Europy oraz roli samorządów i ich zróżnicowania. Dlatego też należy wspierać rozwój samorządu w Polsce i stwarzać warunki, które umożliwią samorządom realne poczucie odpowiedzialności i współdecydowania w wykorzystywaniu funduszy unijnych – powiedział wiceminister finansów i spraw publicznych.
Europejskie Forum Nowych Idei
W Sopocie odbywa się 13. edycja Europejskiego Forum Nowych Idei w dniach 16-18 października, skupiająca się na debacie o przyszłości Polski i Europy oraz próbie odpowiedzi na pytanie: „Jakie będzie jutro” w zmieniającym się świecie, w tym przyszłym kształcie Unii Europejskiej. To wyjątkowy moment na taką rozmowę, gdyż jest tuż przed objęciem przez Polskę unijnej prezydencji.
Tematem przewodnim tegorocznego Forum jest przyszłość Polski i Europy oraz próba odpowiedzi na pytanie: „Jakie będzie jutro” w zmieniającym się świecie, w tym przyszłym kształcie Unii Europejskiej. To wyjątkowy moment na taką rozmowę, gdyż jest tuż przed objęciem przez Polskę unijnej prezydencji.
Forum to miejsce, gdzie ludzie biznesu, naukowcy, artyści, politycy i inni liderzy mogą spotkać się, rozmawiać i wymieniać poglądy na temat ważnych kwestii dotyczących biznesu i społeczeństwa. W EFNI biorą udział przedstawiciele z wielu krajów, w tym decydenci, opiniodawcy i urzędnicy z różnych szczebli administracji.
Zachęcamy do zapoznania się z komunikatami publikowanymi w serwisie PAP, które nie są poddawane żadnym zmianom przez PAP SA. Nadawca komunikatu jest odpowiedzialny za jego treść zgodnie z ustawą prawo prasowe. (PAP)
Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl