Wiadomości Polska Nauka i technologie WiseEuropa: wśród Polaków przeważają pozytywne opinie na temat technologii wychwytu, utylizacji i składowania dwutlenku węgla
Nauka i technologie

WiseEuropa: wśród Polaków przeważają pozytywne opinie na temat technologii wychwytu, utylizacji i składowania dwutlenku węgla

Ponad 60 procent Polaków interesuje się informacjami dotyczącymi transformacji energetycznej, a 35 procent słyszało o technologiach wychwytu, utylizacji i składowania dwutlenku węgla – takie wnioski płyną z raportu Instytutu WiseEuropa pt. „Akceptacja społeczna technologii CCUS w Polsce”, który został przedstawiony podczas konferencji CCUS.pl.

Spotkanie uczestników konferencji w hotelu Mercure Warszawa Grand 9.10.2024 r. skupiło się na tematach dekarbonizacji i transformacji energetycznej w Polsce. Głównym punktem programu było omówienie strategii rozwoju technologii CCUS (ang. carbon capture, utilisation and storage) – czyli sposobów wychwytywania, transportu, wykorzystania i składowania CO2 w Polsce. Podczas konferencji zaprezentowano także raport „Akceptacja społeczna technologii CCUS w Polsce”, pod redakcją i kierownictwem Macieja Giersa z WiseEuropa.

Według raportu, większość Polaków ma pozytywne opinie na temat technologii CCUS.

Badania wykazały, że 51% respondentów uważa, iż CCUS może przyczynić się do walki ze zmianami klimatycznymi. Jednakże, warto zauważyć, że temat ten jest nadal mało znany większości badanych.

Według opracowania, ponad 60 proc. Polaków regularnie śledzi informacje dotyczące transformacji energetycznej. Kobiety (71 proc.) i osoby starsze (średnio 67 proc. wśród osób w wieku 50+) częściej niż mężczyźni (55 proc.) i osoby młodsze (53 proc.) interesują się tym tematem.

„Rozwój i wdrożenie technologii CCUS w Polsce wymaga skoordynowanych działań zarówno po stronie administracji państwowej, jak również podmiotów gospodarczych działających w tym obszarze. Pilotaż działań klastrowych ukierunkowany na interesariuszy przemysłowych w projekcie CCUS.pl został bardzo dobrze przyjęty i pozwolił na integrację środowiska oraz podjęcie wspólnych działań” – wskazał dr Paweł Gładysz.

„Stowarzyszenie CCUS Poland stanowi odpowiedź na te wyzwania i jako podmiot działać będzie na rzecz budowy zrównoważonego łańcucha technologii CCUS w Polsce, w tym zwiększenia akceptacji społecznej oraz prowadzenia aktywnego i konstruktywnego dialogu ze wszystkimi interesariuszami” – dodał dr Paweł Gładysz.

Dr Paweł Gładysz, rzecznik i kierownik zarządzający projektem CCUS.pl, podkreślił potrzebę założenia stowarzyszenia CCUS Poland podczas konferencji.

Jego zdaniem istotne jest kontynuowanie tych działań oraz otwarcie się na szersze grono „interesariuszy społeczno-gospodarczych”.

Podczas panelu pt. „Technologie dekarbonizacyjne a polska gospodarka – czy stać nas na niewdrożenie nowych technologii?” przedstawiciele wiodących instytucji finansowych w Polsce rozważali rolę małych i średnich przedsiębiorstw w finansowaniu technologii zeroemisyjnych oraz główne ryzyka związane z wdrażaniem i finansowaniem technologii dekarbonizacyjnych.

Według Mariusza Bartosewicza z Banku Pekao S.A., banki unikają ryzyka, które jest kluczowym czynnikiem przy ocenie inwestycji pod kątem finansowania. Jego zdaniem wiele projektów związanych z zieloną energią jest obarczonych wysokim ryzykiem inwestycyjnym, ponieważ znajdują się na bardzo wczesnym etapie rozwoju.

„Jest ryzyko finansowania tego typu projektów jak CCUS czy wodór, które są jeszcze bardzo niedojrzałe. Jeśli brakuje przykładów funkcjonowania technologii w Polsce i na świecie – wtedy jest to projekt trudno >>finansowalny<<” – tłumaczył Mariusz Bartosewicz.

„Nie są w stanie przygotować strategii finansowej na pięć lat, a to potem rzutuje na to, czy dostaną kredyt. I w efekcie odpadają” – ocenił Piotr Arak.

„Polskie małe i średnie przedsiębiorstwa to często spółki cywilne – a nie z ograniczoną odpowiedzialnością, nie mówiąc już o tych jednoosobowych. Jeśli nawet firma ma świetny pomysł i patenty, a nie uporządkowała swojej struktury właścicielskiej, w banku będzie miała ciężko” – tłumaczył Piotr Arak.

„Wiele wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni, które realizują docieplenie, nie ma przerobionego tego tematu. Problem pojawia się w małych polskich firmach, które wciąż nie wiedzą, co się dzieje w kwestii dekarbonizacji” – mówił Piotr Arak.

Banki prowadziły wnikliwą analizę ryzyka finansowania elektrowni atomowej, mimo że jest to sprawdzona technologia na świecie.

Klienci z branży OZE mają trudności z przygotowaniem przejrzystego biznesplanu, gdy chcą inwestować w zieloną energię – mówi Piotr Arak z VeloBank.

Niejasna struktura właścicielska przedsiębiorstwa stanowi drugi problem przy uzyskaniu kredytu na „zielone inwestycje” – według Piotra Araka z VeloBank.

Potrzebna jest edukacja na temat dekarbonizacji i inwestycji w zieloną energię dla przedsiębiorstw w Polsce – mówi Piotr Arak z VeloBank.

Instytut WiseEuropa szacuje, że koszt osiągnięcia neutralności klimatycznej przez Polskę w latach 2028-2050 wyniesie ponad 1900 mld euro. Analitycy podkreślają, że Polska będzie musiała rocznie inwestować niemal 10 proc. wartości PKB w zielone technologie. Ich zdaniem osiągnięcie takiego poziomu inwestycji nie będzie możliwe bez istotnego zaangażowania sektora prywatnego.

Spotkanie zorganizowano w ramach projektu „Strategia rozwoju technologii wychwytu, transportu, utylizacji i składowania CO2 w Polsce oraz pilotaż Polskiego Klastra CCUS”, który otrzymał wsparcie finansowe z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu GOSPOSTRATEG III na lata 2021-2023. Numer Umowy: GOSPOSTRATEG-III/0034/2020.


Źródło: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version