Dzięki innowacyjnym technologiom i wszechstronnym możliwościom marki, pomysły stają się rzeczywistością w kluczowych sektorach europejskich.
Ministerstwo Infrastruktury przekazuje informację, że Rada Ministrów zaakceptowała projekt nowelizacji ustawy o transporcie drogowym, przedłożony przez Ministra Infrastruktury. Projekt ten ma na celu wdrożenie do polskiego prawa dyrektywy Unii Europejskiej dotyczącej użytkowania pojazdów najmowanych bez kierowców do przewozu drogowego rzeczy. Zmiany te będą stanowiły ułatwienie dla przewoźników, ponieważ po ich wprowadzeniu polscy przewoźnicy drogowi będą mogli korzystać z pojazdów wynajmowanych i zarejestrowanych w innym państwie UE do wykonywania przewozów drogowych rzeczy.
Nowe przepisy umożliwią polskim przewoźnikom drogowym tymczasowe korzystanie z wynajętych pojazdów zarejestrowanych lub dopuszczonych do ruchu w innych państwach UE. Ta elastyczność w prowadzeniu działalności gospodarczej przyniesie przewoźnikom oszczędności” — poinformował wiceminister infrastruktury Stanisław Bukowiec.
Nowe rozwiązanie pozwoli na korzystanie z pojazdu przez okres nie dłuższy niż 3 miesiące w roku kalendarzowym dla transportu drogowego rzeczy, zarówno krajowego, jak i międzynarodowego. Dla niezarobkowego przewozu drogowego rzeczy okres ten będzie wynosił 2 miesiące. Przedsiębiorcy z siedzibą w innym państwie UE będą uprawnieni do korzystania z wynajmowanych pojazdów zarejestrowanych w Polsce lub innym państwie UE.
Nowe regulacje mają na celu usprawnienie reakcji na krótkotrwałe, sezonowe lub tymczasowe zwiększenie zapotrzebowania na pojazdy oraz wymianę uszkodzonych lub zepsutych pojazdów.
Współpraca Głównego Inspektora Transportu Drogowego z Komendantem Głównym Policji i Szefem Krajowej Administracji Skarbowej ma na celu opracowanie strategii kontroli przewozów kabotażowych, aby zapobiec nieuczciwej konkurencji, zwiększyć wykrywalność nielegalnych operacji kabotażowych oraz poprawić konkurencyjność polskich przewoźników na rynku transportowym. Proponowane zmiany przepisów mają także na celu zmniejszenie kosztów funkcjonowania przewoźników drogowych i umożliwienie bardziej elastycznego zarządzania flotą pojazdów transportowych.
Po przyjęciu nowelizacji przez rząd, projekt będzie poddany pracom parlamentarnym, a następnie przekazany do podpisu Prezydenta. Nowe przepisy zaczną obowiązywać po upływie 14 dni od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Informujemy, że komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
Dystrybucja: pap-mediaroom.pl