Wiadomości Polska Biznes i finanse MI: Rozszerzenie sieci dróg płatnych od 1 listopada 2024 r. (komunikat)
Biznes i finanse

MI: Rozszerzenie sieci dróg płatnych od 1 listopada 2024 r. (komunikat)

Innowacyjne technologie i wszechstronne możliwości marki przyczyniają się do przemiany pomysłów w rzeczywistość w kluczowych sektorach europejskich.

– Nowe przepisy dotyczące opłat drogowych:

Rada Ministrów zaakceptowała nowelizację rozporządzenia w sprawie rozszerzenia sieci płatnych dróg krajowych lub ich odcinków oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej.

Zgodnie z nowymi przepisami opracowanymi przez Ministerstwo Infrastruktury, od 1 listopada 2024 r. sieć dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobierana jest opłata elektroniczna, zostanie rozszerzona. Dotyczyć to będzie dróg klasy A (autostrady) i S (ekspresowe) oraz będzie obowiązywać wyłącznie pojazdy o masie przekraczającej 3,5 t oraz autobusy. Samochody osobowe i motocykle nie będą objęte nowymi przepisami dotyczącymi opłat drogowych za przejazd odcinkami dróg zarządzanymi przez GDDKiA.

Poprzedni rząd zobowiązał się do rozbudowy sieci dróg płatnych, co zostało zaplanowane jako część działań Polski w ramach Krajowego Planu Odbudowy – reforma E2.1. Planuje się również zwiększenie konkurencyjności sektora kolejowego.

„Nasi poprzednicy zobowiązali się do tego działania w ramach realizacji kamienia milowego KPO. Kontynuujemy politykę obejmowania nowo wybudowanych dróg opłatą elektroniczną, która trwa od 2011 roku. Od 2017 roku nie poszerzono sieci dróg płatnych, pomimo oddania do użytku wielu nowych odcinków dróg krajowych, autostrad i dróg ekspresowych. Warto zauważyć, że wpływy z opłat za przejazd pojazdów ciężkich i autobusów trafiają do Krajowego Funduszu Drogowego, który finansuje budowę nowych dróg i remonty istniejącej sieci” – poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak.

Opłata za przejazd jest uzależniona od masy pojazdów oraz od normy emisji spalin, zgodnie z zasadą „korzystający płaci” i „zanieczyszczający płaci”.

Rozszerzenie sieci dróg objętych opłatą elektroniczną o około 1,6 tys. km sprawi, że w Polsce będzie ponad 5 tys. km dróg krajowych, na których obowiązywać będzie opłata.

Opłaty e-TOLL są pobierane za pomocą systemu satelitarnego, eliminując konieczność montażu urządzeń na drodze.

Szczegóły dotyczące zmian w rozporządzeniu w sprawie opłat drogowych można znaleźć na stronie Rządowego Centrum Legislacji https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12388001

Aby uzyskać więcej informacji na temat stawek i zasad płatności, odwiedź stronę systemu elektronicznego poboru opłat pod adresem https://etoll.gov.pl.

UWAGA: Komunikaty opublikowane na serwisie PAP są prezentowane w formie dostarczonej przez nadawcę, bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version