Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że Zespół Ochrony Praw Żołnierzy został wzmocniony przez szesnastu adwokatów i radców prawnych oraz trzech oficerów z wykształceniem prawniczym. Ich głównym zadaniem będzie udzielanie pomocy prawnej żołnierzom w postępowaniach karnych związanych z wykonywaniem obowiązków służbowych.
Zespół został utworzony, aby zapewnić żołnierzom zawodowym i niezawodowym pomoc prawną w przypadku wszczęcia przeciw nim postępowań karnych związanych z wykonywaniem obowiązków służbowych. Jego głównym celem jest ułatwienie dostępu do pomocy prawnej, ochrona praw i interesów żołnierzy oraz edukacja prawnego personelu. Zespół będzie uzupełniał działania Wojskowej Służby Prawnej i zmodyfikuje role doradców prawnych w jej składzie.
W środę, 23 października, w 2 Mazowieckim Pułku Saperów, wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz ogłosił rozpoczęcie funkcjonowania Zespołu. „Służba w Wojsku Polskim wiąże się z dużym zaszczytem, ale bywają też bardzo trudne momenty. Dlatego w tych trudnych chwilach żołnierz nie może być sam. Żołnierze zawodowi i niezawodowi zyskają dzięki Zespołowi bezpłatną pomoc prawną w zakresie realizacji prawa do obrony w postępowaniach karnych, które dotyczą zdarzeń związanych z wykonywaniem obowiązków służbowych” – przekazał szef MON podczas spotkania w Kazuniu.
Osoby uprawnione do skorzystania ze wsparcia prawnego to żołnierze zawodowi i niezawodowi, którzy są podejrzani, oskarżeni lub objęci postępowaniem karnym z powodu czynów zabronionych związanych z wykonywaniem obowiązków służbowych, w tym z użyciem broni. Dotyczy to również pokrzywdzonych przestępstwami wobec funkcjonariuszy publicznych zgodnie z Kodeksem Karnym, takimi jak naruszenie nietykalności cielesnej (art. 222), czynna napaść (art. 223) lub znieważenie (art. 226).
Zespół Ochrony Praw Żołnierzy, działający w ramach Centralnego Wojskowego Centrum Edukacji, składa się z trzech oficerów o wykształceniu prawniczym oraz 16 kontraktowanych adwokatów i radców prawnych z całego kraju. Taki skład zapewnia brak konfliktu interesów oraz obiektywne wsparcie prawne dla żołnierzy. Pomoc prawna jest udzielana bezpłatnie, a proces kontraktacji prawników do zespołu powinien zakończyć się jeszcze w tym roku. Żołnierze mogą już teraz uzyskać wsparcie i informacje dotyczące swoich praw, obowiązków oraz rozwiązań prawnych u oficerów w zespole.
Kontakt dla żołnierzy potrzebujących wsparcia:
CWCR ul. Dymińska 13, 00 – 909 Warszawa,
Telefon: 261 807 707
Mail: ochronaprawzolnierzy@ron.mil.pl
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
Źródło informacji: pap-mediaroom.pl