Biznes i finanse

Badanie `Future Ready Lawyer 2024`, przeprowadzone przez firmę Wolters Kluwer: branża prawnicza dobrze radzi sobie ze zmianami napędzanymi przez sztuczną inteligencję

– Ponad trzy czwarte prawników z działów prawnych i ponad dwie trzecie prawników z kancelarii korzysta z GenAI przynajmniej raz w tygodniu, a ponad jedna trzecia robi to codziennie.
– Większość prawników (60%) spodziewa się, że usprawnienia wynikające z użycia sztucznej inteligencji zmniejszą wykorzystanie rozliczania godzinowego.
– Większość kancelarii (58%) i działów prawnych (73%) planuje zwiększyć swoje inwestycje w sztuczną inteligencję w ciągu najbliższych trzech lat.
– Większość respondentów (73%) twierdzi, że ich pracownicy są zobowiązani do pracy w biurze przez cztery lub więcej dni w tygodniu.
– Jedynie mniejszość kancelarii (29%) i działów prawnych (41%) twierdzi, że jest „bardzo dobrze przygotowanych” do radzenia sobie z rosnącym zapotrzebowaniem na ekspercką wiedzę z zakresu ESG.

Badanie „Future Ready Lawyer 2024” opublikowane przez globalnego lidera w dziedzinie profesjonalnej informacji, oprogramowania i usług, Wolters Kluwer, zawiera opinie 700 prawników z USA i dziewięciu krajów europejskich, w tym Polski.

Badanie tegoroczne wykazuje, że branża prawnicza dynamicznie ewoluuje, aby sprostać nowym technologiom, szybko zmieniającym się przepisom prawnym oraz oczekiwaniom klientów. Prawnicy badają potencjał generatywnej sztucznej inteligencji (GenAI) i innowacyjnych technologii do przyspieszenia transformacji praktyk biznesowych w dziedzinie prawa.

„Z badania >>Future Ready Lawyer 2024<< wynika, że prawnicy wierzą w swoją zdolność do opanowania nowych technologii oraz do radzenia sobie z pojawiającymi się zmianami systemowymi – powiedział Martin O'Malley, CEO Wolters Kluwer Legal & Regulatory. – Na horyzoncie widać też wyzwania. Do krytycznych obszarów zainteresowania ciągle należy adaptacja procesów wspierających wykorzystanie sztucznej inteligencji, a także rosnące wymagania w obszarze ESG. Przyszłość w branży niewątpliwie jest w rękach tych, którzy odważnie przyjmują technologię i – nie bacząc na przeszkody – wprowadzają innowacyjne usługi dla klientów”.

Nowa wersja:

Wolters Kluwer Polska

Skorzystaj z linku, aby pobrać polską wersję raportu „Future Ready Lawyer 2024”

Nowe trendy w inwestowaniu w GenAI

Według najnowszych danych, GenAI staje się coraz bardziej powszechne w branży prawniczej, pomimo wyzwań związanych z integracją. Badanie wykazało, że ponad trzy czwarte prawników korzysta z GenAI przynajmniej raz w tygodniu, a ponad jedna trzecia nawet codziennie. Główne zastosowanie GenAI to przetwarzanie dużej ilości informacji w procesach prawnych, co ma prowadzić do zwiększenia efektywności i redukcji rutynowych zadań. Większość kancelarii i działów prawnych planuje zwiększyć swoje inwestycje w sztuczną inteligencję w ciągu najbliższych trzech lat, chociaż napotykają one wyzwania z integracją z istniejącymi systemami i procesami prawnymi.

Zarządzanie zmianami związanymi ze sztuczną inteligencją

Prawnicy są optymistycznie nastawieni do adaptacji do szybko zmieniającego się środowiska. Większość respondentów (56%) czuje się przygotowana do modyfikacji praktyk biznesowych, oferowanych usług, metod pracy i modeli cenowych w odpowiedzi na rozwój technologii AI. Na przykład, większość ankietowanych (60%) uważa, że wykorzystanie sztucznej inteligencji spowoduje zmniejszenie rozliczania godzinowego. Jednakże, ten optymizm wydaje się być bardziej powszechny w działach prawnych (67%) niż w kancelariach prawnych (55%).

Prawników powrót do pracy w biurze

Badania wykazują, że prawnicy coraz więcej czasu spędzają pracując stacjonarnie. Większość respondentów (73%) uważa, że ich pracownicy powinni być obecni w biurze przez co najmniej cztery dni w tygodniu. Ten trend jest bardziej widoczny w działach prawnych (77%) niż w kancelariach (69%). Sytuacja jest podobna na skalę globalną, gdzie ponad połowa pracowników w USA (56%), we Włoszech (54%) i w Polsce (51%) pracuje w biurze przez pięć dni w tygodniu. Natomiast w Holandii 40% respondentów i we Francji 46% respondentów jest obecnych w biurze przez cztery dni w tygodniu.

Różnice w gotowości do ESG

Dostęp do danych, jakość informacji oraz rosnące uregulowania prawne sprawiają, że kwestie ESG pozostają jednym z największych wyzwań. Pomimo zauważonego zwiększonego zapotrzebowania na specjalistyczną wiedzę prawną w obszarze ESG, tylko niewielki odsetek kancelarii i działów prawnych przyznał się do bycia „bardzo dobrze przygotowanym”. Aby zniwelować tę lukę, większość działów prawnych i kancelarii prowadzi szkolenia dla swojego personelu w tym obszarze.

Badanie „Future Ready Lawyer 2024” przeprowadzone było wśród 700 prawników z USA oraz dziewięciu krajów europejskich, w tym Niemiec, Holandii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Francji, Włoch, Hiszpanii, Polski i Węgier. Wyniki szóstej edycji badania pokazują, że prawnicy na całym świecie adaptują się do zmian technologicznych, zmieniając powoli swoje metody pracy. Zauważa się wzrost wykorzystania GenAI, większą obecność w biurze i poszerzanie eksperckiej wiedzy prawniczej w obszarze ESG. Wszystko to wskazuje na konieczność przygotowania się prawników na trudne wyzwania przyszłości.

O Wolters Kluwer

Wolters Kluwer (EURONEXT: WKL) to światowy lider w dziedzinie informacji, oprogramowania i usług dla różnych sektorów, takich jak opieka zdrowotna, księgowość, zarządzanie, ryzyko i compliance, prawo i regulacje, a także finanse i ESG. Firma pomaga klientom podejmować istotne decyzje, oferując rozwiązania oparte na specjalistycznej wiedzy branżowej i zaawansowanych technologiach.

Wolters Kluwer osiągnęło w 2023 roku roczne przychody w wysokości 5,6 mld euro. Firma obsługuje klientów z ponad 180 krajów i działa w ponad 40 krajach, zatrudniając około 21 400 pracowników na całym świecie. Jej centrala znajduje się w Alphen aan den Rijn w Holandii.

Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę: www.wolterskluwer.com. Możesz również śledzić firmę na platformach społecznościowych takich jak LinkedIn, Facebook oraz YouTube.


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM