Polityka i społeczeństwo

MF: Nowe odcinki dróg płatnych w e-TOLL (komunikat)

Ministerstwo Finansów ogłasza, że od 1 listopada do systemu e-TOLL zostaną dodane nowe odcinki dróg płatnych.

Nowe odcinki są głównie przedłużeniem istniejących dróg, które już podlegają opłatom.

Wpłacanie opłat elektronicznych jest obowiązkowe dla użytkowników pojazdów ciężkich, takich jak samochody, zespoły pojazdów o masie całkowitej powyżej 3,5 tony i autobusy.

Od 1 listopada sieć płatnych odcinków dróg w Polsce zostanie rozszerzona. Informacje o nowych, płatnych odcinkach dróg zostaną przekazane kierowcom za pomocą znaków umieszczonych wzdłuż rozszerzonej sieci dróg płatnych. Użytkownicy lokalnych dróg, takich jak okolice Szczecinka, Wałcza, Jarocina, Ostrowa Wielkopolskiego czy Kępna, którzy do tej pory podróżowali bezpłatnie, powinni zwrócić szczególną uwagę na nowe znaki.

Aby uzyskać więcej informacji na temat rozszerzenia sieci dróg płatnych, zapoznaj się z komunikatem Ministerstwa Infrastruktury na ich stronie internetowej.

Lista nowych odcinków płatnych, obowiązujących od 1 listopada 2024 r., została dołączona jako załącznik do komunikatu.

W jaki sposób wnieść opłatę w systemie e-TOLL?

System e-TOLL działa dzięki nowoczesnej technologii nawigacji satelitarnej (Global Navigation Satellite Systems – GNSS), która polega na przesyłaniu danych geolokalizacyjnych pojazdu do systemu w celu naliczenia opłaty elektronicznej. Aby wnieść opłatę za przejazd drogą płatną, użytkownicy wybierają spośród dostępnych narzędzi do wnoszenia opłat urządzenie dostosowane do ich potrzeb.

Urządzenie OBU (On Board Unit) oraz Zewnętrzny System Lokalizacyjny (ZSL) są integralnymi elementami systemu e-TOLL PL.

Aby skorzystać z systemu e-TOLL, użytkownicy muszą zarejestrować się w systemie, np. poprzez aplikację mobilną e-TOLL PL lub Internetowe Konto Klienta (IKK).

Informacje dotyczące rejestracji w systemie e-TOLL można znaleźć na etoll.gov.pl.

Jeżeli nie zostanie uiszczona opłata, użytkownik zostanie ukarany mandatem lub otrzyma karę administracyjną.

Wartość zabezpieczenia dla trybu odroczonej płatności wynosi:

Jeśli naliczone opłaty za przejazd drogami płatnymi osiągną 99% ustanowionego zabezpieczenia, tryb odroczonej płatności zostanie zablokowany. W takim przypadku użytkownicy powinni zweryfikować swoje plany podróży i obliczyć brakującą kwotę zabezpieczenia za pomocą kalkulatora wysokości zabezpieczenia.

Informujemy, że komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez żadnych zmian w treści, zgodnie z dostarczoną formą przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść, z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM