Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo KPRM: Pierwszy merytoryczny raport z prac Komisji ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich (komunikat)
Polityka i społeczeństwo

KPRM: Pierwszy merytoryczny raport z prac Komisji ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich (komunikat)

– Kancelaria Prezesa Rady Ministrów ogłosiła wstępne wyniki prac Komisji ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich. Raport dotyczy podejrzeń o zdradę dyplomatyczną Antoniego Macierewicza, celowe osłabianie polskich służb specjalnych, zaniedbania przygotowań Polski na agresję Rosji na Ukrainę oraz finansowania rosyjskich wpływów w USA przez polskie podmioty. Przewodniczący Komisji, gen. Jarosław Stróżyk, zapowiedział dalsze prace nad rocznym raportem, który zostanie opublikowany w marcu 2025 roku.

– Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała o wstępnych wynikach prac Komisji ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich. Raport ujawnia podejrzenia o zdradę dyplomatyczną Antoniego Macierewicza, celowe osłabianie polskich służb specjalnych, zaniedbania przygotowań Polski na agresję Rosji na Ukrainę oraz finansowania rosyjskich wpływów w USA przez polskie podmioty. Przewodniczący Komisji, gen. Jarosław Stróżyk, zapowiedział dalsze prace nad rocznym raportem, który zostanie opublikowany w marcu 2025 roku.

Analiza potencjału obronnego Polski

Podczas prezentacji dotychczasowych efektów pracy Komisji ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich, generał Jarosław Stróżyk, Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego, zwrócił uwagę na działania mające na celu osłabienie bezpieczeństwa Polski, w tym potencjału obronnego wojska.

„Analizy niektórych wybranych zagadnień wskazują na bezpośrednie wpływy rosyjskie” – powiedział gen. Jarosław Stróżyk.

Jednym z przykładów działania na niekorzyść Polski jest arbitralna decyzja byłego Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza w sprawie programu „Karkonosze”, czyli rezygnacja z udziału naszego kraju w międzynarodowym programie zakupu samolotów do tankowania w powietrzu.

Przewodniczący Komisji wyjaśnił, że decyzja ministra Macierewicza została uznana przez Komisję za bezpodstawną i nieprzemyślaną, a także zaskakującą dla Sztabu Generalnego i MON. Dodatkowo, podkreślił, że decyzja ta mogła być podyktowana osobistą niechęcią do partnerów z Unii Europejskiej.

Według niego, zrezygnowanie z programu „Karkonosze” okazało się stratą dla Polski w zakresie budowy istotnego elementu obrony powietrznej.

W związku z powyższym, Komisja jednomyślnie zaleca przekazanie zebranych materiałów do prokuratury w celu prawnej oceny możliwości popełnienia przestępstwa przez Antoniego Macierewicza, co może wypełniać znamiona zdrady dyplomatycznej – poinformował gen. Jarosław Stróżyk.

Według niego chodzi o artykuł 129 Kodeksu karnego, który mówi: „Jeśli osoba upoważniona do działania w imieniu Polski w stosunkach z rządem obcego państwa lub zagraniczną organizacją działa na szkodę RP, może być skazana na karę pozbawienia wolności od roku do 10 lat”.

Przewodniczący Komisji uważa, że istnieje uzasadniona teza o ukrywaniu informacji dotyczących działań Ministra Obrony Narodowej w latach 2015-2018 przez otoczenie Prezydenta Andrzeja Dudy.

Oslabianie polskich służb specjalnych

Jednym z przykładów działania na niekorzyść Polski jest osłabianie potencjału polskich służb specjalnych, zwłaszcza kontrwywiadu. Przykładem tego jest likwidacja 10 z 15 delegatur Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w 2017 roku przez ówczesnego Szefa ABW.

„Ten okres wstrząsnął Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Brakowało nam kompleksowych analiz i opinii, które uzasadniałyby te zmiany” – powiedział Przewodniczący Komisji.

likwidacja delegatur terenowych ABW spowodowała znaczne spadki kadrowe w Agencji, wynoszące od 24 do nawet 50 procent – wyjaśnił.

Brak przygotowań do konsekwencji agresji Rosji na Ukrainę został zauważony.

Komisja zwróciła uwagę na brak działań poprzedniego rządu w zakresie przygotowań Polski na agresję Rosji na Ukrainę.

Gen. Jarosław Stróżyk poinformował, że w zgromadzonych przez Komisję dokumentach nie znaleziono materiałów świadczących o istotnych działaniach podjętych przez rząd, mimo że pierwsze ostrzeżenia amerykańskie były już w listopadzie 2021 roku.

Kwestia ta nie została podniesiona podczas obrad gremiów ds. bezpieczeństwa, którymi przewodniczył Jarosław Kaczyński – stwierdziła Komisja.

Wsparcie Polski dla rosyjskich interesów w USA

Jednym z czynników działających na niekorzyść Polski jest finansowanie przez polskie firmy zagranicznych podmiotów, które wspierają rosyjskie interesy w USA.

<p"Przykładem może być firma BGR Group […], która prowadziła np. działania na rzecz dwóch spółek Gazpromu, Alfa Banku czy spółki zajmującej się Nord Stream 2" – zaznaczył gen. Jarosław Stróżyk.

Podmioty finansujące podejrzane firmy działające na rzecz interesów Rosji w USA, takie jak Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A. oraz Polska Grupa Zbrojeniowa, spowodowały straty sięgające milionów dolarów.

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich kontynuuje swoje działania. Przewiduje się, że raport dotyczący dezinformacji zostanie przedstawiony jeszcze w listopadzie, a raport roczny zostanie opublikowany w marcu 2025 roku.

W maju 2024 roku Premier Donald Tusk wydał zarządzenie powołujące Komisję ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich. Komisja ma na celu zbadanie wpływu rosyjskich i białoruskich służb na życie gospodarcze, społeczne i polityczne w Polsce w okresie od 2004 do 2024 roku, oraz identyfikację rzeczywistych zagrożeń z nimi związanych.

Komunikaty publikowane w serwisie PAP są prezentowane w formie oryginalnej, bez zmian wprowadzanych przez PAP SA. Nadawca komunikatu odpowiada za jego treść zgodnie z przepisami prawa prasowego. (PAP)


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version