Polityka i społeczeństwo

MON: Zapowiedź wydarzenia Narodowe Święto Niepodległości 2024 andndash; obchody 11 listopada z udziałem szefa MON (komunikat)

– Ministerstwo Obrony Narodowej ogłasza, że wicepremier-minister obrony narodowej, Władysław Kosiniak-Kamysz, weźmie udział w centralnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości, które odbędą się w poniedziałek, 11 listopada br.

W programie prasowym na 11 listopada (poniedziałek) zaplanowano:

– 8.30 – złożenie wieńca pod pomnikiem W. Witosa;

– 10.00 – msza św. za Ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej – udział mediów wg ustaleń organizatora;

– 12.00 – Uroczysta Odprawa Wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza (Plac Piłsudskiego) – udział mediów wg zasad ustalonych przez KPRP. Informacji dot. udziału szefa MON udziela Rafał Sejlis, COMON, tel. 693 164 820.

11 listopada 1918 roku to jedna z najważniejszych dat w historii polskiej państwowości. Tego dnia marszałek Józef Piłsudski został naczelnym wodzem wojsk polskich, a we francuskim Compiegne zawarto rozejm, który oznaczał klęskę Niemiec w I wojnie światowej. Ten układ potwierdzono później jako traktat wersalski, co stworzyło możliwości odrodzenia państwa polskiego po 123 latach zaborów. Odzyskanie niepodległości przez Polskę zostało upamiętnione poprzez nadanie dniu 11 listopada rangi święta państwowego w 1937 roku. Po zakończeniu II wojny światowej rząd Polski, będący w pełni zależnym od Związku Sowieckiego, zniósł święto. Narodowe Święto Niepodległości odzyskało swoją rangę w 1989 roku, od tego czasu w obchodach biorą udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych i tysiące Polaków.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości odbywają się 11 listopada każdego roku. To dzień upamiętniający odzyskanie niepodległości przez Polskę po 123 latach zaborów. Rok 1918 był przełomowy dla historii Polski, gdyż to właśnie wtedy naczelnym wodzem wojsk polskich został marszałek Józef Piłsudski, a w Compiegne zawarto rozejm oznaczający klęskę Niemiec w I wojnie światowej. W 1937 roku uroczystościom nadano rangę święta państwowego, a od tego czasu dzień 11 listopada jest obchodzony jako Narodowe Święto Niepodległości, w którym uczestniczą przedstawiciele najwyższych władz państwowych oraz tysiące Polaków.

Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa/narodowe-swieto-niepodleglosci-2024–obchody-11-listopada-z-udzialem-szefa-mon.

Komunikaty opublikowane w serwisie PAP są prezentowane w formie bez zmian w ich treści, zgodnie z dostarczoną przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM