Wiadomości Polska Biznes i finanse MF: Rząd przyjął rozwiązania dotyczące reformy zasad rozliczania składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców (komunikat)
Biznes i finanse

MF: Rząd przyjął rozwiązania dotyczące reformy zasad rozliczania składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców (komunikat)

Cykl wideokonferencji #idearozwojubiznesu jest współorganizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Podczas spotkań online, które odbywają się w listopadzie i grudniu br., poruszane są najbardziej aktualne tematy związane z prowadzeniem biznesu w Polsce. Dotychczas odbyły się dwa spotkania, w których udział wzięła Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

– Ministerstwo Finansów ogłasza, że Rada Ministrów przyjęła autopoprawkę do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (UD144). Od 2025 roku część przedsiębiorców będzie płacić niższą składkę, a przychody ze sprzedaży środków trwałych nie będą wliczane do podstawy naliczania składki zdrowotnej. Rząd zaakceptował również projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (UD165), przedłożony przez Ministra Finansów.

Rząd wprowadza zmiany w zasadach naliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, zgodnie z zapowiedziami reformy. Od 2025 r. minimalna podstawa składki zostanie zmniejszona do poziomu 75% minimalnego wynagrodzenia. Dodatkowo, wprowadzona zostanie rządowa autopoprawka, która zakłada zmniejszenie minimalnej podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców oraz wyłączenie przychodów ze sprzedaży środków trwałych (np. nieruchomości) z podstawy naliczania składki zdrowotnej.

Od 2025 roku minimalna podstawa składki zdrowotnej zostanie obniżona dla osób rozliczających się za pomocą skali podatkowej oraz na podatku liniowym, a także dla osób korzystających z opodatkowania w formie karty podatkowej.

Od 2025 roku minimalna podstawa składki zdrowotnej zostanie obniżona do 75% minimalnego wynagrodzenia, co korzystnie wpłynie na około 934 tysiące przedsiębiorców o najniższych dochodach lub z niedochodowymi działalnościami, dzięki czemu zaoszczędzą nawet do 105 zł miesięcznie.

Zgodnie z planem budżetowym na rok 2025, nowe rozwiązanie będzie kosztować około 945 mln zł. Środki te mają zrekompensować NFZ utracone wpływy z tytułu obniżenia składki zdrowotnej.

Od 2026 roku w życie wejdą kluczowe rozwiązania, takie jak:

– wprowadzenie dwuetapowej podstawy do obliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców opłacających podatek według skali podatkowej, podatku liniowego lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Część zryczałtowana składki wyniesie 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Ustalona część urealniona będzie obliczana tylko od nadwyżki dochodów powyżej określonych progów w zależności od sposobu rozliczania się przedsiębiorców: dla skalą podatkową lub podatkiem liniowym (stawka 4,9%) od nadwyżki powyżej 1,5-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, a dla ryczałtu od nadwyżki przychodów powyżej 3-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (stawka 3,5%).

Proponujemy obniżenie składki do 9 proc. z 75 proc. minimalnego wynagrodzenia (obecnie jest 9 proc. minimalnego wynagrodzenia) dla przedsiębiorców opłacających podatek w formie karty podatkowej. Dodatkowo proponujemy uchylenie możliwości rozliczenia zapłaconych składek zdrowotnych w podatku dochodowym. Dzięki tej reformie ok. 2,45 mln przedsiębiorców zyska.

UWAGA: Komunikaty publikowane na stronie PAP są prezentowane w oryginalnej formie dostarczonej przez nadawcę, bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version