Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o zakończeniu 33. konferencji Komitetu Wspólnego (Common Committee) Eurokorpusu, która odbyła się 19 listopada w Polsce.
Podczas spotkania szefowie obrony państw ramowych – Francji, Niemiec, Hiszpanii, Belgii, Luksemburga i Polski zatwierdzili kluczowy dokument strategiczny „Eurocorps Vision 2026+”, określający kierunki rozwoju Dowództwa EC na kolejne lata oraz jego przyszłą rolę w systemie bezpieczeństwa Europy.
Podczas sesji omówiono dotychczasowe zaangażowanie Eurokorpusu w operacje NATO i Unii Europejskiej.
Od początku 2024 roku Eurokorpus przygotowuje się do pełnienia roli Dowództwa Sił Grupy Bojowej Unii Europejskiej w 2025 roku.
W tym roku Eurokorpus był organizatorem ćwiczenia EURETEX-24, którego gospodarzem była Polska. Wzięło w nim udział 1200 żołnierzy z 11 państw UE oraz USA. Głównym celem szkolenia było doskonalenie interoperacyjności wojsk inżynieryjnych oraz zwiększenie obecności Eurokorpusu na arenie międzynarodowej. Planuje się organizację podobnych ćwiczeń w latach 2026 i 2028.
Podczas rozmów omówiono także przyszłość Misji Wsparcia Wojskowego UE na rzecz Ukrainy (EUMAM Ukraine), programu szkolenia ukraińskich żołnierzy prowadzonego w Polsce, w którym udział brali również żołnierze Eurokorpusu jako instruktorzy.
Spotkanie szefów obrony państw członkowskich odbywające się w Polsce jest okazją do podkreślenia roli gen. broni Piotra Błazeusza jako dowódcy tej struktury, a także do podkreślenia znaczenia Polski w umacnianiu współpracy europejskiej w celu zapewnienia bezpieczeństwa i stabilności regionu.
Europejski Korpus Szybkiego Reagowania powstał w 1992 roku jako inicjatywa Francji i Niemiec. W kolejnych latach dołączyły do niego Hiszpania, Belgia i Luksemburg, tworząc wielonarodowe dowództwo państw ramowych w Strasburgu.
Celem Eurokorpusu jest szybka reakcja na kryzysy i konflikty w Europie, oraz wspólna interwencja w ramach polityki bezpieczeństwa i obrony Unii Europejskiej.
Od stycznia 2022 roku Polska została członkiem Eurokorpusu, dołączając do innych państw.
Eurokorpus ma za zadanie planowanie i przeprowadzanie operacji kryzysowych, humanitarnych, ratunkowych oraz utrzymanie pokoju na rzecz organizacji międzynarodowych, głównie NATO i Unii Europejskiej.
Rotacyjnie przedstawiciele państw ramowych dowodzą strukturą. Hiszpania przejmie dowodzenie Eurokorpusem od Polski w 2025 roku.
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl