Wiadomości Polska Biznes i finanse ORLEN: w interesie Polski i regionu jest uczciwa debata o tempie zielonej transformacji UE
Biznes i finanse

ORLEN: w interesie Polski i regionu jest uczciwa debata o tempie zielonej transformacji UE

Z okazji przejęcia przez Polskę prezydencji w UE, ORLEN przygotował stanowisko, w którym przedstawił najważniejsze wyzwania związane z procesem transformacji energetycznej, takie jak utrzymanie konkurencyjności unijnego rynku, neutralność technologiczną, dostępność finansowania dla dekarbonizacji i odejście od nakazowego charakteru regulacji.

W trakcie Międzynarodowego Kongresu Ekonomii Wartości (Open Eyes Economy Summit) w Krakowie, Jakub Ruszel, dyrektor wykonawczy ds. zarządzania ryzykiem i zgodnością ORLEN, podkreślił, że zbliżająca się polska prezydencja w UE stanowi szansę na wyraźne zasygnalizowanie problemów i wyzwań, z którymi boryka się nie tylko Polska, lecz także cała Europa.

„Znając problemy i wyzwania, z którymi mierzą się gospodarka i przemysł naszego regionu, polski rząd, od stycznia 2025 roku sprawujący prezydencję w UE, będzie mógł uwzględnić je w swojej agendzie” – ocenił Ruszel.  

„Biorąc pod uwagę obecne realia społeczno-gospodarcze, wywołane najpierw pandemią, później pełnoskalową wojną w Ukrainie, polityka ta wymaga głębokiej refleksji, a być może także rewizji niektórych celów i przede wszystkim czasu ich wdrożenia” – powiedział ekspert.

ORLEN dodaje, że ich wyzwaniem jest stworzenie realnego planu realizacji bardzo ambitnych celów polityki energetyczno-klimatycznej.

Chcą złagodzić negatywne skutki procesu transformacji dla gospodarki, biznesu oraz dla obywateli Unii Europejskiej, którzy mniej lub bardziej pośrednio również je odczują.

„Jeśli chodzi o kwestie związane z dobrą legislacją, rozmawiamy również z decydentami, a okres prezydencji jest szczególnym czasem, żeby te rozmowy jeszcze bardziej zintensyfikować” – zaznaczył Jakub Ruszel. 

„Głównym wyzwaniem jest wdrożenie unijnego Clean Industrial Deal, który mógłby skutecznie chronić gospodarki europejskie przed napływem wysokoemisyjnego importu spoza Wspólnoty – stwierdził. 

Ruszel zwrócił uwagę, że ORLEN, będąc tak dużą firmą, aktywnie dialoguje z wszystkimi interesariuszami na poziomie krajowym i europejskim.

Dodał, że spółka wydała „manifest”, skupiający się na kluczowych kwestiach dla ORLEN, takich jak konkurencyjność rynku europejskiego.

Według niego równie istotne jest promowanie szerokiego poparcia Komisji Europejskiej dla różnorodnych technologii nisko- i zeroemisyjnych, umożliwiających opłacalną i wydajną transformację opartą na neutralności technologicznej.

„Ten dokument traktujemy jako otwarcie dyskusji, która będzie uszczegółowiona w ramach bardzo aktywnych spotkań i dialogu na każdym etapie procesu legislacyjnego. Zaczynając od konsultacji krajowych, przez konsultacje europejskie prowadzone w ramach polskiej prezydencji, ale też, co jest istotne, kontynuowanych przez kolejne okresy prezydencji kolejnych krajów” – wskazał ekspert ORLEN. 

„To jednak wymagać będzie dalszej konsekwentnej postawy i działań kolejnych państw przejmujących sztafetę prezydencji w ramach Unii Europejskiej” – podkreślił.  

Ruszelski uważa, że kluczowe jest kontynuowanie skomplikowanych procesów, które zostały otwarte podczas polskiej prezydencji, pomimo ich trudności w wdrożeniu.

Dyrektor Ruszel podkreślił, że w 2020 roku ORLEN stał się pierwszym koncernem energetycznym z Europy Środkowej, który zobowiązał się do osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 roku, zgodnie z Porozumieniem Paryskim. Plan dekarbonizacji jest kluczowym elementem strategii biznesowej ORLENU, dlatego koncern zwiększył cele redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku.

Spółka planuje umocnić swoją pozycję jako lidera w transformacji energetycznej w regionie poprzez inwestycje w projekty zielone i przejściowe, które mają na celu redukcję oddziaływania na klimat i środowisko oraz rozwój nowych modeli biznesowych. Działania te mają być finansowane w 80 proc. z wszystkich nakładów inwestycyjnych do końca dekady.


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version