W zimie rozpoczyna się budowa pierwszych farm wiatrowych na morzu, a rząd planuje wyznaczenie nowych obszarów na Bałtyku dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Arkadiusz Marchewka, wiceminister infrastruktury, ogłosił na Konferencji Offshore Wind Poland, że powstaje raport dotyczący zagospodarowania obszarów morskich, który posłuży do podjęcia decyzji o wyznaczeniu nowych obszarów dla farm wiatrowych na Bałtyku.
22 listopada br. Senat jednomyślnie przyjął nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi, która wprowadza ułatwienia w udzielaniu pomocy osobom i instytucjom dotkniętym wrześniową powodzią w południowo-zachodniej Polsce. Dzięki tej nowelizacji, wszystkie gminy i powiaty wskazane w rozporządzeniu o stanie klęski żywiołowej będą mogły skorzystać z dofinansowania do 100% kosztów zadań bez dotychczas wymaganego 20-procentowego wkładu własnego.
Projekt ustawy ma na celu zapewnienie ciągłości udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, wsparcia dla uczelni niepublicznych i ich studentów, a także ulgi dla przedsiębiorców. Dodatkowo, nowela wprowadza uproszczenia w wycince drzew i krzewów, zasady przyznawania zasiłków na cele remontowo-budowlane, oraz przyznanie świadczeń interwencyjnych organizacjom porządku publicznego i rolnikom. Projekt zakłada również podwyższenie maksymalnej wysokości pożyczki dla przedsiębiorców na usuwanie skutków powodzi do 200 tys. zł.
Przedsiębiorcy, których dochody spadły o co najmniej 40% z powodu powodzi, mogą ubiegać się o zwolnienie z płacenia składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.
Nowela umożliwia również udzielanie zaliczek pomocowych poszkodowanym, co przyspiesza udzielanie wsparcia. Dodatkowo, poszerza się krąg osób upoważnionych do podejmowania decyzji o przyznaniu pomocy. Minister funduszy i polityki regionalnej będzie miał możliwość zmiany programów pomocowych, co umożliwi kierowanie pomocy publicznej do przedsiębiorców poszkodowanych przez powódź.
Przyspieszone wsparcie dla przedsiębiorców obejmować będzie udzielanie ulg w spłacie zobowiązań podatkowych. Dodatkowo, w ustawie zawarte zostaną czasowe przepisy przyspieszające szacowanie szkód dotyczących zabytków.
Komunikaty publikowane w serwisie PAP są prezentowane w oryginalnej formie dostarczonej przez nadawcę, bez wprowadzania jakichkolwiek zmian przez PAP SA. Nadawca komunikatu ponosi pełną odpowiedzialność za jego treść zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl