Wiadomości Polska Nauka i technologie Archeolodzy poznają życie starożytnych mieszkańców chorwackiej wyspy Lukovac
Nauka i technologie

Archeolodzy poznają życie starożytnych mieszkańców chorwackiej wyspy Lukovac

Niemal cała wyspa Lukovac w Chorwacji była zamieszkana w starożytności i mogła stanowić ośrodek religijny z późnoantycznym kościołem jako centralnym punktem. Badania archeologiczne przeprowadzone przez polsko-chorwacki zespół wykazały, że mieszkańcy wyspy uczestniczyli w wymianie towarowej z innymi regionami basenu Morza Śródziemnego.

Lukovac, mała skalista wysepka na północy wyspy Rab w Chorwacji, stała się obiektem badań archeologicznych, które odkryły nowe informacje na temat życia społeczności postrzymskiej między późnym antykiem a wczesnym średniowieczem w regionie północno-wschodniego Adriatyku, pomimo swojej niewielkiej powierzchni.

W latach 2022-2024 na wyspie Lukovac polsko-chorwacki zespół badawczy pod kierunkiem prof. Fabiana Welca z Instytutu Archeologii UKSW oraz dr Any Konestry z Instytutu Archeologii w Zagrzebiu prowadził prace badawcze.

„Niemal cała dostępna powierzchnia wyspy była w starożytności zabudowana. Centralnym elementem tego zespołu był późnoantyczny kościół, którego pozostałości przetrwały do dziś” – powiedział PAP prof. Fabian Welc.

Cały artykuł można przeczytać pod tym linkiem: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C104995%2Carcheolodzy-poznaja-zycie-starozytnych-mieszkancow-chorwackiej-wyspy 


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version