Polityka i społeczeństwo

Gminy uzdrowiskowe rozczarowane poselskim projektem zmian w ustawie o drogach

Władze gmin uzdrowiskowych z niecierpliwością oczekiwały na projekt zmian ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych. Niestety, ogłoszony dnia 21 listopada br. projekt rozczarował włodarzy gmin uzdrowiskowych, ponieważ nie zawierał oczekiwanych zmian, na które od kilku lat występowano.

Zmiana art. 13b ust. 2a ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych nie spełnia postulatów gmin uzdrowiskowych dotyczących możliwości pobierania opłat parkingowych na obszarze uzdrowiska w dni świąteczne i ustawowo wolne od pracy.

W uzdrowiskach zazwyczaj nie znajdziemy typowej dla miast zabudowy śródmiejskiej. Zamiast tego, możemy zobaczyć charakterystyczną zabudowę sanatoryjną, hotelową i pensjonatową, a także deptaki, promenady spacerowe, mola, tężnie, ogrody i parki uzdrowiskowe. Te miejsca przyciągają turystów, zwłaszcza w dni świąteczne i wolne od pracy.

W weekendy w uzdrowiskach obserwujemy wzmożony ruch samochodowy, a problemem staje się parkowanie pojazdów w atrakcyjnych strefach na długie godziny, a nawet dni. To prowadzi do zajmowania większej powierzchni niż dostępne parkingi, niszcząc przy tym tereny zielone i uszkadzając infrastrukturę. Zwiększona liczba samochodów powoduje również zanieczyszczenie powietrza poprzez emisję spalin i hałas.

Przedstawiciele gmin uzdrowiskowych wielokrotnie podkreślali, że pozbawienie ich możliwości prowadzenia lokalnej polityki transportowej prowadzi do nadmiernej eksploatacji obszarów cennych przyrodniczo i służących ochronie środowiska naturalnego. Problemem jest nadmierna ilość pojazdów parkujących w sposób niekontrolowany ze względu na brak rotacji pojazdów w miejscach parkingowych.

Wprowadzenie przepisu o ustanowieniu tzw. śródmiejskiej strefy płatnego parkowania w miastach, nie rozwiązuje problemu parkowania w uzdrowiskach, ponieważ nie daje włodarzom uzdrowisk narzędzi do ograniczenia parkowania w dni świąteczne i ustawowo wolne od pracy.

W projekcie zmiany ustawy konieczne jest uwzględnienie interesu uzdrowisk, który ma na celu ochronę najcenniejszych obszarów przyrodniczych i środowiskowych w Polsce.

Władze gmin uzdrowiskowych domagają się, aby w projekcie ustawy dotyczącej strefy płatnego parkowania uwzględnić obszar uzdrowiska, zwłaszcza strefy ochrony uzdrowiskowej (A i B).


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM