Ponad 300 międzynarodowych ekspertów z branży sztucznej inteligencji, w tym przedstawiciele firm takich jak Meta i Google DeepMind, skupia się na badaniu szeregu kwestii, takich jak etyczne aspekty własności sztucznej inteligencji, innowacje w dziedzinie zrównoważonych technologii obliczeniowych opartych na AI oraz moc obliczeniowa.
Szczyt poświęcony otwartej sztucznej inteligencji w Abu Zabi (Open-Source AI Summit Abu Dhabi), zorganizowany przez Instytut Innowacji Technologicznych (TII), globalne centrum badań w dziedzinie nauk stosowanych, rozpoczął się serią kluczowych rozmów, które ukształtują działania w obszarze AI na całym świecie. Spotkanie, które odbywa się w ośrodku St. Regis Saadiyat Island, zgromadziło ponad 300 uczestników i jest wyrazem rosnącego zainteresowania czynnikami zachęcającymi i zniechęcającymi do stosowania AI w modelu otwartym i zamkniętym na całym świecie.
Więcej informacji prasowych wraz z multimediami można znaleźć tutaj: https://www.businesswire.com/news/home/20241126518515/pl/
„Jeśli chodzi o sztuczną inteligencję, mamy do czynienia z dwoma decyzjami o krytycznym znaczeniu” – powiedział Faisal Al Bannai, sekretarz generalny Rady ds. Badań nad Zaawansowanymi Technologiami oraz doradca prezydenta ZEA. „Możemy wykorzystywać model zamknięty sztucznej inteligencji należącej do danego przedsiębiorstwa. Sprawuje ono wówczas nad nią kontrolę, w tym nad przekazywanymi jej danymi. Innowacyjność zaczyna się w firmie i w niej się kończy”.
Możemy również korzystać z modelu otwartego, który rozwijany jest przez społeczność. Dzięki temu wszyscy, niezależnie od miejsca, mogą mieć dostęp do modelu i wspólnie go rozwijać. W kontekście integrowania sztucznej inteligencji z życiem społecznym, państwa, firmy i jednostki muszą zdecydować, kto będzie nad nią sprawował kontrolę. Otwarcie modeli sztucznej inteligencji Falcon to kontrybucja TII do przyszłości świata.
„szczyt poświęcony otwartej sztucznej inteligencji w Abu Zabi wyznacza decydujący moment w światowym dialogu dotyczącym sztucznej inteligencji. Model Falcon, podobnie jak inne modele otwarte, jednoczy naukowców, programistów i innowatorów w wysiłkach na rzecz przyspieszenia postępu technologicznego jako katalizatora zmian na całym świecie. Z niecierpliwością oczekujemy na efekty, jakie w dalszym ciągu będzie przynosiło jego stosowanie, zwłaszcza w miarę kontynuacji prac z Fundacją Falcon”.
Podczas otwarcia szczytu, dyrektor generalna TII, Dr Najwa Aaraj, wygłosiła przemówienie.
Na programie szczytu znalazły się wystąpienia wielu znanych prelegentów, w tym dr Belgacem Haba, wiceprezes Adeia Corporation ze Stanów Zjednoczonych, który omówił wyzwania związane z AI w produkcji półprzewodników.
Prof. Philip Torr, główny doradca naukowy na Uniwersytecie Oksfordzkim w Wielkiej Brytanii, podkreślił istotne kwestie dotyczące własności sztucznej inteligencji, argumentując za koniecznością regulacji i przekonując, że długoterminowe korzyści z otwartej AI są większe od potencjalnych ryzyk.
„Uważamy, że otwarta AI to właściwe podejście na przyszłość, choć wcale nie jest to proste: istnieją wyzwania i kwestie dotyczące kontroli, polityki, mocy obliczeniowej i sprzętu, którymi należy się zająć. To dlatego postanowiliśmy zebrać w ramach tego szczytu licznych ekspertów z całego świata i zamierzamy w tym celu organizować kolejne edycje w przyszłości we współpracy z Fundacją Falcon. Te rozmowy mają zasadnicze znaczenie” – powiedział dr Hakim Hacid, główny badacz z ośrodka badań nad sztuczną inteligencją przy TII.
Wśród prelegentów, którzy wygłoszą swoje wystąpienia podczas szczytu, znajdą się dr Natalia Vassilieva i dr June Paik z USA, oraz dr Armand Joulin i dr Michal Valko z Francji. Tematy poruszone przez prelegentów będą dotyczyć otwartości AI, zrównoważonych technologii opartych na AI, tworzenia zwięzłych dużych modeli językowych (LLM) oraz wykorzystywania modeli podstawowych do opracowywania wiarygodnych algorytmów.
Dr Natalia Vassilieva, dr June Paik, dr Armand Joulin i dr Michal Valko dołączą do grona prelegentów podczas szczytu, aby omówić różnorodne tematy związane z AI, w tym stopniem otwartości AI, zrównoważonymi technologiami obliczeniowymi opartymi na AI, tworzeniem bardziej zwięzłych dużych modeli językowych (LLM) oraz wykorzystywaniem modeli podstawowych do opracowywania wiarygodnych algorytmów.
Panel na szczycie, moderowany przez TII, będzie poświęcony wizji Instytutu dotyczącej otwartej sztucznej inteligencji.
Falcon, seria dużych modeli językowych opartych na AI opracowana przez TII, zdobyła uznanie na całym świecie. Serię zapoczątkował model Falcon 40B, pierwszy otwarty LLM opracowany w ZEA, w maju 2023 r. Od tego czasu kolejne modele Falcon stale plasują się w czołówce otwartych modeli AI na całym świecie, co potwierdza niezależny ranking branżowy Hugging Face. Nowy model Falcon ma ukazać się pod koniec 2024 roku.
Źródło: AETOSWire
Niniejsze zawiadomienie jest obowiązujące w wersji oryginalnej w języku źródłowym. Tłumaczenie ma charakter orientacyjny i służy jedynie ułatwieniu zrozumienia treści zawiadomienia, które powinno być interpretowane w odniesieniu do tekstu oryginalnego, mającego skutki prawne.
Źródło: pap-mediaroom.pl