Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo KPRM: Epoka strachu i niepewności wobec Rosji musi się skończyć (komunikat)
Polityka i społeczeństwo

KPRM: Epoka strachu i niepewności wobec Rosji musi się skończyć (komunikat)

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów ogłasza:

Wspólna linia obrony przed ewentualną rosyjską agresją jest jednym z głównych celów Premiera Donalda Tuska przed spotkaniem z krajami bałtyckimi w szwedzkim Harpsund. Politycy będą rozmawiać m.in. o relacjach transatlantyckich, europejskim bezpieczeństwie i wsparciu Ukrainy. Polska ambicją jest przywrócenie konkurencyjności Europy, zwłaszcza w obszarze cen energii.

Wspólna strategia bezpieczeństwa z krajami NB8

Polska została zaproszona jako gość specjalny na spotkanie państw bałtyckich i nordyckich NB8, które odbędzie się w Szwecji. Premier Donald Tusk przed wylotem do Sztokholmu omówił główne tematy, które będą poruszane podczas rozmów polityków.

Szef rządu zapowiedział, że dzisiejsze rozmowy będą koncentrować się na trzech kluczowych kwestiach dotyczących Polski: relacji transatlantyckich, współpracy regionalnej w kontekście bezpieczeństwa i wspólnej polityki wobec konfliktu na Ukrainie.

Udział Polski w szczycie NB8 ma kluczowe znaczenie w kontekście polskiej prezydencji w Radzie UE. Polska i kraje NB8 łączy bardzo zbliżona ocena sytuacji bezpieczeństwa oraz troska o infrastrukturę krytyczną i zasoby strategiczne nad Bałtykiem.

„Poszukujemy rozwiązania, które połączy państwa o jednoznacznym i niemal identycznym stanowisku w tych kwestiach” – powiedział Prezes Rady Ministrów.

Nasz kraj dąży do wypracowania wspólnej strategii obrony przed ewentualną agresją ze strony Rosji wraz z państwami bałtyckimi. Polska zainstalowała Tarczę Wschód, natomiast nasi sojusznicy pracują nad budową podobnego systemu fortyfikacji.

Premier zadeklarował, że chce stworzyć jedno przedsięwzięcie obejmujące obszar od Finlandii po granicę z Ukrainą.

Nasze doświadczenia w obszarze ochrony przestrzeni powietrznej, czyli air policing, są już wspólne. Premier planuje przekonać naszych partnerów do utworzenia analogicznej formuły, która zabezpieczy wody Bałtyku – navy policing.

Europa potrzebuje nowego impulsu do działania.

Obudzenie europejskich ambicji to teraz priorytetowa sprawa dla naszego kontynentu.

Polska może odegrać kluczową rolę w tym procesie i nie powinna czuć kompleksów wobec innych krajów europejskich.

Europa powinna dążyć do samodzielności i niezależności, niezależnie od zmian w polityce amerykańskiej.

„Nadszedł czas, aby zakończyć epokę strachu i niepewności wobec Rosji. Jeśli Europa będzie jednolita, to Rosja będzie wobec niej technologicznym, finansowym i gospodarczym karłem” – powiedział Prezes Rady Ministrów.

W związku z tym, konieczne jest wypracowanie wspólnej polityki z innymi państwami europejskimi, aby uniknąć zagrożenia ze strony Rosji poprzez jedność Europy.

Naszym celem jest przywrócenie konkurencyjności Europy.

Ambicje europejskie muszą się odrodzić, zwłaszcza w kontekście gospodarczym.

Premier zaznaczył, że gospodarka europejska musi odzyskać status potęgi, nie bojącej się konkurencji.

Potencjał naszego kontynentu jest ogromny, ale wciąż nie jest w pełni wykorzystywany.

Donald Tusk podkreślił konieczność obniżenia cen energii w Europie, aby konkurować z USA i Chinami.

Polska podczas swojej prezydencji w UE, która rozpocznie się 1 stycznia 2025 roku, dąży do przywrócenia konkurencyjności Europy w tym obszarze.

Wsparcie dla Ukrainy musi być ciągłe.

Podczas rozmów z państwami bałtyckimi i nordyckimi Premier ponownie podkreślił, że „nic o Ukrainie bez Ukrainy”.

„Chcemy pokoju, ale musi to być sprawiedliwy pokój, który szanuje integralność terytorialną Ukrainy” – przypomniał szef rządu.

Najlepszą ochroną polskich i europejskich granic jest obecnie wsparcie dla Ukrainy.

„Nie możemy myśleć – i o tym dzisiaj głośno mówię w Szwecji – że jeśli Ameryka może wycofać się z masowej pomocy dla Ukrainy, to Europa powinna postępować podobnie. Wręcz przeciwnie” – podkreślił Prezes Rady Ministrów.

Wyrażamy solidarność z państwem, które padło ofiarą agresji Rosji, a także dbamy o bezpieczeństwo całego kontynentu.

Obejrzyj wideo tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=pkpIsv4-_KM

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez żadnych zmian w ich treści, zgodnie z treścią dostarczoną przez nadawcę. Nadawca komunikatu jest odpowiedzialny za jego treść, zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version