Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo MSWiA: Szef MSWiA: codzienna służba funkcjonariuszy Policji buduje zaufanie i poczucie bezpieczeństwa wśród obywateli (komunikat)
Polityka i społeczeństwo

MSWiA: Szef MSWiA: codzienna służba funkcjonariuszy Policji buduje zaufanie i poczucie bezpieczeństwa wśród obywateli (komunikat)

– Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłasza, że codziennie Policja interweniuje w około 20 tysiącach przypadków. To pokazuje ogromną skalę pracy polskich policjantów. Minister Tomasz Siemoniak powiedział: „Nie ma prostych, łatwych czy oczywistych sytuacji”. Szef MSWiA, wiceminister Czesław Mroczek oraz komendant główny Policji nadinsp. Marek Boroń podczas konferencji prasowej omawiali plany Policji na rok 2025.

„W 2024 roku rozpoczynamy proces odbudowy Policji po 8 latach degradacji, politycznego wykorzystywania, braku kadry oraz politycznych nominacji. Opinia publiczna jest świadoma tych faktów. Po objęciu stanowiska komendanta głównego przez nadinspektora Marka Boronia, otrzymał on jasne zadanie zwiększenia wiarygodności i skuteczności działania Policji” – oświadczył minister Tomasz Siemoniak.

Minister MSWiA podsumował trudny rok dla polskiej Policji i zaznaczył wsparcie funkcjonariuszy na wschodniej granicy.

Policjanci wspierają działania na granicy i udzielają pomocy poszkodowanym przez powódź.

„Policja została zaangażowana w działania na granicy polsko-białoruskiej. W maju, zgodnie z decyzją komendanta głównego i w porozumieniu z MSWiA, skierowano funkcjonariuszy Policji na granicę. Na miejscu znalazły się oddziały prewencji, które posiadają doświadczenie w walce z agresywnymi demonstrantami. Dodatkowo przeprowadzono serię szkoleń dla funkcjonariuszy” – oznajmił.

Minister spraw wewnętrznych i administracji podkreślił zaangażowanie Policji w działania związane z niedawną powodzią na południowo-zachodniej części Polski. Funkcjonariusze udzielali pomocy mieszkańcom, zakładali mobilne posterunki oraz korzystali z policyjnych śmigłowców, aby ewakuować osoby z zagrożonych obszarów. Minister wyraził wdzięczność dla wszystkich za perfekcyjnie zorganizowaną akcję.

„Działania Policji podczas wrześniowej powodzi były niezwykle intensywne. Funkcjonariusze udzielali pomocy mieszkańcom, zakładali mobilne posterunki, korzystali z policyjnych śmigłowców i kierowali skomplikowaną akcją ewakuacji. Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim za perfekcyjnie zorganizowaną służbę” – powiedział minister spraw wewnętrznych i administracji.

Zapewnienie bezpieczeństwa społeczeństwu

Minister Tomasz Siemoniak podkreślił, że priorytetem funkcjonariuszy Policji jest ochrona obywateli i walka z przestępczością, aby ludzie mogli spokojnie żyć. Podkreślił także znaczenie wzmacniania działań policyjnych w obszarze przestępczości oraz poprawy bezpieczeństwa na drogach.

Podkreślamy potrzebę odbudowy pionu kryminalnego w Policji, który był zaniedbany przez lata. Wzmocnienie tego obszaru jest niezbędne.

Wraz z komendantem głównym Policji podkreślamy istotę bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przygotowaliśmy pakiet zmian ustawowych dotyczących prawa o ruchu drogowym we współpracy z Policją, Ministerstwem Sprawiedliwości i Ministerstwem Infrastruktury, który został niedawno zaprezentowany.

Szef MSWiA i koordynator służb specjalnych zwrócił uwagę na wzrost aktów dywersji na terenie Polski w ostatnich miesiącach.

Podkreślił, że Policja jest zaangażowana w walkę z tymi zagrożeniami, współpracując ściśle z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego, aby skutecznie przeciwdziałać działaniom obcych służb na terenie kraju.

Przywracanie zaufania do Policji

Według wiceministra Czesława Mroczka, odbudowanie reputacji Policji, przywrócenie zaufania społecznego i zwiększenie atrakcyjności służby w tej formacji są kluczowymi priorytetami kierownictwa MSWiA. Dzięki wprowadzonym zmianom udało się odwrócić trend kadrowy w Policji – w 2024 roku odnotowano wzrost zainteresowania służbą w Policji, z 21 tysiącami kandydatów, co oznacza kilkutysięczny wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem.

W tym roku podniesiono uposażenia funkcjonariuszy o 20% oraz wynagrodzenia pracowników cywilnych. Istotne jest, że ujednolicono uposażenie policjantów i żołnierzy na pierwszym stanowisku służbowym. Budżet Policji wzrośnie o 30% w 2024 roku w porównaniu do 2023 roku, a o 41% w porównaniu do 2023 roku w 2025 roku – podkreślił.

Wiceszef MSWiA poinformował o zmianach w ustawie, które umożliwiają powrót do służby w Policji. Dodatkowo został powołany specjalny zespół ds. poprawy warunków służby w formacji.

Nasz zespół wprowadził nowelizację ustawy dotyczącą przygotowania kandydatów do służby w Policji. W ramach tych zmian podniesiono standard klas policyjnych w szkołach ponadpodstawowych, wzorując się na istniejących wojskowych klasach mundurowych. Oczekujemy, że te działania przyczynią się do poprawy jakości klas o profilu mundurowym oraz zwiększenia zainteresowania służbą w Policji.

Komendant główny Policji, nadinspektor Marek Boroń, przedstawił plany polskiej Policji na rok 2025 oraz omówił wprowadzone zmiany i zrealizowane inwestycje w bieżącym roku.

Komunikaty publikowane w serwisie PAP są prezentowane w formie dostarczonej przez nadawcę, bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści. Nadawca komunikatu jest odpowiedzialny za jego treść, z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version