Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo MS: Minister Adam Bodnar w Tiranie na posiedzeniu Komitetu Monitorującego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (komunikat)
Polityka i społeczeństwo

MS: Minister Adam Bodnar w Tiranie na posiedzeniu Komitetu Monitorującego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (komunikat)

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że Polska konsekwentnie realizuje Plan Działań na rzecz przywrócenia praworządności przedstawiony 2 lutego 2024 r. na posiedzeniu Rady ds. Ogólnych Unii Europejskiej. Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar zapewnił o tym podczas obrad Komitetu Monitorującego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (ZPRE) w Tiranie, stolicy Albanii.

W 2020 roku Komitet Monitorujący ZPRE nadzorował procedurę wszczętą wobec Polski w związku z raportem na temat instytucji demokratycznych. Było to następstwo objęcia Polski procedurą monitoringową przez Radę Europy.

Podczas wizyty omówione zostały kwestie poruszone w raporcie i rezolucji 2316(2020) Zgromadzenia z 28 stycznia 2020 roku, dotyczące praworządności, niezawisłości sądownictwa oraz reform systemu wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Objęcie Polski procedurą monitoringową było reakcją Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy na działania poprzedniego rządu, które uznano za zagrażające demokracji. Polska jako jedyny kraj członkowski Unii Europejskiej znalazła się w grupie państw objętych takim monitoringiem ZPRE.

W dyskusji na spotkaniu Komitetu brali udział Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek oraz wiceprzewodniczący Komisji Weneckiej Martin Kuijer.

Minister Adam Bodnar przedstawił plan reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce, który obejmuje zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa, Trybunale Konstytucyjnym, Sądzie Najwyższym oraz w systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów. Plan ten jest odpowiedzią na rekomendacje Komisji Europejskiej oraz orzeczenia sądów międzynarodowych, w tym Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i Trybunału Sprawiedliwości UE.

Uznanie dla Polski za działania zmierzające do reformy wymiaru sprawiedliwości zostało wyrażone przez Ministra Adama Bodnara, który zaprezentował Plan Działań w odpowiedzi na rekomendacje Komisji Europejskiej oraz orzeczenia sądów międzynarodowych. Plan ten obejmuje zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa, Trybunale Konstytucyjnym, Sądzie Najwyższym oraz w systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów.

Adam Bodnar podkreślił, że Komisja Europejska zamknęła procedurę z art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej, co jest uznaniem dla wysiłków demokratycznego rządu Polski. Minister zwrócił uwagę na postępy w zakresie praworządności, odnotowane w tegorocznym sprawozdaniu KE, a także na awans Polski w rankingu praworządności publikowanym przez World Justice Project po raz pierwszy od ośmiu lat.Wśród zmian dokonanych dotychczas, głównie w trybie pozalegislacyjnym, Minister Bodnar wymienił powołanie nowych prezesów ponad 120 sądów oraz rzeczników dyscyplinarnych ad hoc, ograniczenie delegowania sędziów i prokuratorów do Ministerstwa Sprawiedliwości, a także utworzenie komisji kodyfikacyjnych.

Trwają prace nad reformami dotyczącymi Krajowej Rady Sądownictwa i Trybunału Konstytucyjnego, które zostały uchwalone przez parlament, lecz nie zostały podpisane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Dodatkowo, prace nad nową ustawą o Sądzie Najwyższym oraz regulacją statusu sędziów wadliwie powołanych przez obecną KRS (tzw. neo-sędziów) są w toku, z uwzględnieniem rekomendacji Komisji Weneckiej.

Rząd RP przeprowadza reformy dotyczące prokuratury, w tym przystąpienie Polski do Prokuratury Europejskiej oraz prace legislacyjne nad rozdzieleniem funkcji Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości.

Rola Polski w zachowaniu praworządności w UE:

Minister Adam Bodnar zaznaczył, że Polska może być wzorem dla innych krajów UE w przywracaniu praworządności. Podkreślił także, że polska prezydencja w Radzie UE, rozpoczynająca się w 2025 roku, będzie skupiona na zagadnieniach związanych z praworządnością.

Komunikaty publikowane w serwisie PAP są prezentowane w oryginalnej formie dostarczonej przez nadawcę, bez żadnych zmian wprowadzanych przez PAP SA. Nadawca komunikatu ponosi pełną odpowiedzialność za jego treść, zgodnie z przepisami ustawy prawo prasowe (art. 42 ust. 2). (PAP)


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version