Tematyka czwartej edycji kongresu społeczno-gospodarczego Polska Moc Biznesu skupiła się na bezpieczeństwie cywilnym, zdrowotnym, gospodarczym, energetycznym, cyberbezpieczeństwie oraz społecznej odpowiedzialności biznesu w kontekście nowych regulacji UE. Agata Śmieja, organizatorka PMB, podkreśliła: „Dyskutujemy, jak stworzyć lepszy kraj, lepszy biznes i jak przygotować się na nadchodzące zmiany”.
Tomasz Siemoniak, minister spraw wewnętrznych i administracji, omawiał kwestie związane z bezpieczeństwem w kontekście procedowanej w polskim parlamencie ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej.
„Kwestie bezpieczeństwa stały się absolutnie fundamentalne, ponieważ wszyscy jesteśmy ludnością zagrożoną. Dlatego przedstawiam ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, bo to płaszczyzna do działania na lata dla instytucji państwowych, biznesowych, naukowych, a także organizacji pozarządowych. Te środowiska powinny wiedzieć, że są dla nas niezbędnym partnerem” – podkreślił Tomasz Siemoniak.
W styczniu 2025 r. Polska objęła półroczną prezydencję w UE. Eksperci uczestniczący w debatach wskazywali, że ten okres może być wykorzystany do wpływania na agendę polityki unijnej.
„Jednym z priorytetów naszej prezydencji będzie bezpieczeństwo, również bezpieczeństwo energetyczne, którego podstawą jest m.in. efektywność energetyczna. Tymczasem ok. 70 proc. budynków w Polsce jest wciąż energetycznie nieefektywnych. Powinniśmy je modernizować, ale tak, żeby stawały się budynkami zrównoważonymi i zdrowymi” – zaznaczyła Aleksandra Stępniak, Public Affairs Manager w Velux Polska.
Według raportu „Barometr zdrowych budynków” przygotowanego dla Velux Polska, jeden na czterech mieszkańców Polski cierpi na syndrom chorych budynków, doświadczając nieodpowiedniej temperatury, nadmiernej wilgotności, słabej wentylacji, braku naturalnego światła i nadmiernego hałasu – donosi ekspertka.
Według ekspertki, raport „Barometr zdrowych budynków” przygotowany dla Velux Polska pokazuje, że co czwarty mieszkaniec Polski boryka się z problemem syndromu chorych budynków, doświadczając nieodpowiedniej temperatury, nadmiernej wilgotności, słabej wentylacji, braku naturalnego światła i nadmiernego hałasu.
„Statystycznie spędzamy ok. 90 proc. życia w budynkach, dlatego ważne jest to, żebyśmy się w nich czuli się dobrze, komfortowo i zdrowo” – powiedziała Aleksandra Stępniak.
Według niej, efektywna modernizacja budynków w Polsce może przynieść oszczędności sięgające nawet 17 mld euro do 2050 r., poprzez obniżenie kosztów opieki zdrowotnej i zmniejszenie absencji pracowników w firmach.
Według Witolda Literackiego, wiceprezesa zarządu ds. korporacyjnych w ORLEN, unijne wymagania dotyczące dekarbonizacji są bardzo ambitne. Jego zdaniem Polska powinna mieć możliwość samodzielnego osiągnięcia celu całkowitego odejścia od paliw kopalnych w energetyce do 2050 r. z perspektywy regulacyjnej.
„Jesteśmy jak najbardziej za zielonym ładem i ten cel w 2050 r. zostanie osiągnięty. Natomiast nasza energetyka jest oparta o węgiel. Aby odejść od tego musimy po pierwsze zrobić gigantyczne inwestycje, a po drugie mieć jakieś paliwo pośrednie, które nas doprowadzi do momentu, kiedy będziemy korzystać w całości z OZE. Naszym zdaniem jest to gaz ziemny, który jest dużo mniej emisyjny” – wskazał Witold Literacki.
ORLEN informuje, że zmienia kierunki dostaw, skupiając się na własnym wydobyciu zarówno w kraju, jak i w UE, a także na dostawach z USA i Norwegii.
Koncern inwestuje w infrastrukturę gazową, zakończył budowę tłoczni gazu ziemnego w Kopalni Kościan-Brońsko (woj. wielkopolskie). Uruchomienie zespołu sprężarek ma zwiększyć wydobycie gazu z już eksploatowanych złóż o ok. 10 mld metrów sześciennych i wydłużyć okres eksploatacji kopalni o kilkanaście lat.
„Mamy kolejne koncesje na wybudowanie farm wiatrowych, budujemy farmy słoneczne, kupujemy farmy słoneczne, budujemy wiatraki na lądzie. To wszystko jednak wymaga i czasu, i pieniędzy” – zaznaczył ekspert.
„Dane statystyczne z rynku skandynawskiego czy amerykańskiego dla nowych samochodów pokazują, że samochody elektryczne są dwadzieścia razy bezpieczniejsze, ponieważ nie powodują takiej ilości pożarów jak pojazdy spalinowe. Natomiast co do samego bezpieczeństwa energetycznego musimy spojrzeć na to tak, że 98 proc. ropy jest importowane do Unii z zewnątrz” – zaznaczył Dawid Piorun.
ORLEN’s investments also include renewable energy sources, such as a wind farm in the Baltic Sea, estimated to cost around 4 billion euros.
Dawid Piorun, CEO and eMobility expert at Arinea, pointed out that the development of electromobility in Poland contributes to building security.
According to him, the development of electromobility will make Poland’s energy and economy independent from the import of fossil fuels.
The congress was concluded with the gala „DNA – because helping is in our genes”, during which awards were presented for actions in solidarity and support for communities affected by crises. This year’s edition focused on aiding flood victims, and the statuettes went to the Local Fund of the Śnieżnik Massif in the category of non-governmental organizations and the company Colian Sp. z o.o. in the category of enterprises.
Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl