Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało o posiedzeniu Polsko-Francuskiego Wspólnego Komitetu Rolnego, które odbyło się w Ministerstwie. W spotkaniu uczestniczyli dyrektor generalny MRiRW Bogusław Wijatyk, dyrektor generalny Ministerstwa Rolnictwa, Suwerenności Żywnościowej i Leśnictwa Francji Philippe’a Duclaud oraz eksperci merytoryczni z obu Ministerstw. Ponieważ Polska obejmie prezydencję w Radzie UE od 1 stycznia 2025 r., eksperci z MRiRW przedstawili plany i priorytety polskiego przewodnictwa.
Prezydencja Polski w Radzie UE
Wobec licznych wyzwań, przed którymi stoi Unia Europejska, głównym celem polskiej prezydencji w 2025 roku będzie zapewnienie bezpieczeństwa w różnych obszarach, włącznie z bezpieczeństwem żywnościowym.
Celem polskiej prezydencji w obszarze rolnictwa jest poprawa konkurencyjności rolnictwa i sektora rolno-spożywczego oraz zwiększenie odporności na kryzysy.
Podczas polskiego przewodnictwa omówione zostały najważniejsze tematy, które będą procedowane oraz kalendarz wydarzeń planowanych w ramach prezydencji.
Eksperci z Polski i Francji dyskutowali na temat Wspólnej Polityki Rolnej WPR po 2027 r., w kontekście jej uproszczenia, finansowania i przyszłego rozszerzenia UE oraz sytuacji na rynkach rolnych, kwestii handlowych i nowych technik genomowych.
Współpraca między Polską a Francją została potwierdzona, zgodnie z stanowiskiem dotyczącym WPR i budżetu na politykę rolną. Obie strony wyraziły także chęć kontynuacji współpracy w obszarze polityki handlowej UE, w kontekście umowy UE-Mercosur, negocjacji z Ukrainą oraz rozszerzenia UE o Ukrainę.
Francja deklaruje swoje wsparcie dla Polski i chęć konstruktywnego dialogu w ramach polskiego przewodnictwa w Radzie UE.
Utworzony Polsko-Francuski Komitet Rolny ma na celu wzmocnienie współpracy rolniczej pomiędzy oboma krajami.
Celem Polsko-Francuskiego Wspólnego Komitetu Rolnego jest podkreślenie strategicznego znaczenia rolnictwa w gospodarkach Polski i Francji oraz promowanie współpracy i wymiany poglądów na temat rolnictwa na szczeblu eksperckim.
Informujemy, że komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl