Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo MRiT: Minister Rozwoju i Technologii zmienia przepisy na korzyść przedsiębiorców (komunikat)
Polityka i społeczeństwo

MRiT: Minister Rozwoju i Technologii zmienia przepisy na korzyść przedsiębiorców (komunikat)

– Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłasza:

Dzisiaj rząd podjął decyzję dotyczącą projektu warunków zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Na wniosek Ministerstwa Rozwoju i Technologii usunięto kontrowersyjne zapisy dotyczące obowiązkowego zatrudniania cudzoziemców na umowy o pracę, które były krytykowane przez przedsiębiorców. Minister Krzysztof Paszyk poinformował podczas konferencji prasowej, że z projektu zostały również usunięte poszerzone kompetencje kontrolne Państwowej Inspekcji Pracy oraz Straży Granicznej wobec przedsiębiorców zatrudniających cudzoziemców w Polsce.

W roku ubiegłym w Polsce ponad 125 tys. przedsiębiorców (bez uwzględnienia rolników) zatrudniało około 1 miliona obcokrajowców. Największe zapotrzebowanie na pracowników spoza kraju występuje w sektorach rolnictwa, budownictwa, branży TSL (transport – spedycja – logistyka) oraz przetwórstwa przemysłowego.

Szef Ministerstwa Rozwoju i Technologii podkreślił, że obecnie wiele sektorów polskiej gospodarki, takich jak budownictwo, rolnictwo, hotelarstwo i przemysł, opiera się na pracy sezonowej osób z różnych krajów, co jest kluczowe dla ich funkcjonowania.

Odrzucamy niekorzystne przepisy

Od samego początku MRiT zwracało uwagę, że projekt ustawy zawiera rozwiązania skrajnie niekorzystne dla polskich przedsiębiorców. Zastrzeżenia sygnalizowali także sami przedsiębiorcy, podkreślając, że projektowane przepisy mogą negatywnie wpłynąć na prowadzenie działalności gospodarczej w wielu sektorach gospodarki, ograniczając możliwości ich funkcjonowania.

Przepisy, które budzą zastrzeżenia, dotyczą głównie:

Wprowadzenia zasady, że zezwolenia na pracę na rzecz polskiego podmiotu powierzającego pracę cudzoziemcowi mogą być wydawane tylko w razie zatrudnienia cudzoziemca na podstawie stosunku pracy. Rozszerzenia katalogu wyłączeń, które umożliwiają organom kontrolnym przeprowadzenie kontroli w przedsiębiorstwie, bez konieczności informowania o takim zamiarze. Bezzwrotnej opłaty za złożenie wniosku, nawet w przypadku, gdy przedsiębiorca nie będąc winny, otrzyma odmowę wydania zezwolenia na pracę lub odmowę dokonania wpisu oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi do ewidencji. Określenia górnej granicy kwoty kary grzywny, która może być nałożona za naruszenie przepisów ustawy.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii uzgodniło wszystkie proponowane zmiany z przedstawicielami odpowiednich służb, aby zapewnić uwzględnienie potencjalnych zagrożeń i zapewnienie bezpieczeństwa państwa.

Informujemy, że komunikaty publikowane są w serwisie PAP w formie dostarczonej przez nadawcę, bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść zgodnie z postanowieniami ustawy prawo prasowe. (PAP)


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version