Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo MKiŚ: polsko-amerykańskie rozmowy o współpracy w zakresie energii (komunikat)
Polityka i społeczeństwo

MKiŚ: polsko-amerykańskie rozmowy o współpracy w zakresie energii (komunikat)

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłasza, że minister Paulina Hennig-Kloska spotkała się z Ambasadorem Stanów Zjednoczonych Ameryki w Polsce Markiem Brzezińskim w celu omówienia współpracy polsko-amerykańskiej na rzecz rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. Spotkanie odbyło się 19 stycznia 2024 r.

Podczas dyskusji poruszono kwestie związane z projektem rozwoju energetyki jądrowej w Polsce oraz możliwościami współpracy obu krajów w tej dziedzinie.

Polska utrzymuje pełne zaangażowanie w rozwijaniu strategicznych relacji z USA w dziedzinie energii, w tym w planach budowy polskich elektrowni jądrowych zgodnie z Programem polskiej energetyki jądrowej. Według szefowej resortu klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloskiej, inwestycje w energetykę jądrową są kluczowym działaniem o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa geopolitycznego i energetycznego, dekarbonizacji, wzrostu gospodarczego oraz postępu technologicznego Polski.

Minister Paulina Hennig-Kloska podkreśla korzyści wynikające z wykorzystania energetyki jądrowej jako głównej technologii przemysłowej wspierającej walkę ze zmianami klimatycznymi oraz rozwój społeczno-gospodarczy. Współpraca polsko-amerykańska w tej dziedzinie jest kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, zwłaszcza w kontekście agresji Rosji na Ukrainę.

Szefowa resortu klimatu i środowiska podkreśliła, że budowa energetyki jądrowej w Polsce cieszy się dużym poparciem społecznym. Według grudniowego badania z 2023 roku, aż 89,9% Polaków popiera budowę elektrowni jądrowych, podczas gdy tylko 7,2% jest przeciwnych temu pomysłowi. Co więcej, 76,6% respondentów wyraziło pozytywne opinie na temat lokalizacji elektrowni jądrowej w swoim bezpośrednim sąsiedztwie.

UWAGA: Komunikaty publikowane w serwisie PAP są prezentowane w oryginalnej formie dostarczonej przez nadawcę, bez wprowadzania jakichkolwiek zmian przez PAP SA. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść, z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version