Nauka i technologie

Intuitive Machines andndash; globalny lider komercyjnej eksploracji Księżyca andndash; wybiera Scanway. Polska firma zbada powierzchnię Srebrnego Globu

Scanway nawiązuje współpracę z amerykańską firmą Intuitive Machines, która zamówiła od polskiej Spółki instrument optyczny do mapowania powierzchni Księżyca. Misja z udziałem teleskopu Scanway ma się rozpocząć do końca 2025 roku. Jest to pierwsze komercyjne zamówienie w historii polskiego sektora kosmicznego, w którym polska firma dostarczy instrument optyczny do misji związanej z eksploracją Księżyca. Intuitive Machines to amerykańska firma notowana na NASDAQ o kapitalizacji ok. 1,9 mld USD (na dzień 19.12.2024).

– W 2024 roku Intuitive Machines stała się pierwszą prywatną firmą, która pomyślnie wylądowała na Księżycu, co zapisało ją w historii. Obecnie firma wspiera misje księżycowe i rozwija gospodarkę księżycową poprzez świadczenie usług kosmicznych jako partner handlowy dla NASA.

– Zdobywanie Księżyca stało się kluczowym celem sektora kosmicznego ze względu na znaczenie strategiczne i geopolityczne. USA i Chiny planują wysłanie człowieka na Księżyc do 2030 roku, co spowoduje wzrost inwestycji w misje księżycowe z 11 mld USD w 2023 roku do blisko 17 mld USD rocznie w 2032 roku, zgodnie z raportem Euroconsult „Prospects for Space Exploration”.

Scanway S.A. poszerza swoją działalność poza obserwację Ziemi (Earth Observation) i planuje aktywny udział w rosnącej liczbie misji księżycowych w najbliższej dekadzie. Spółka dąży do stałego umocnienia swojej pozycji na perspektywicznym rynku kosmicznym i związanych z nim łańcuchu wartości.

„Plan ustanowienia na Księżycu trwałej obecności człowieka napędza globalne inwestycje w misje załogowe, obserwacyjne oraz robotyczne, które zbudują infrastrukturę orbitalną i transportową. Scanway dokonuje historycznego wydarzenia dla polskiego sektora kosmicznego – w przyszłym roku teleskop opracowany i dostarczony przez nasz zespół poleci na Księżyc w amerykańskim prywatnym satelicie – komentuje Jędrzej Kowalewski, prezes zarządu Scanway S.A. „Chcemy być jednym z kluczowych partnerów w rosnącej liczbie misji księżycowych w najbliższej dekadzie i stać się ważnym ogniwem tego perspektywicznego rynku i jego łańcucha wartości” – dodaje Jędrzej Kowalewski.

Badanie Księżyca w ramach inicjatywy Lunar Data Network (LDN)

W grudniu 2024 roku zamówiono teleskop, który posłuży do mapowania Księżyca oraz wykrywania minerałów na jego powierzchni. Teleskop ten będzie elementem pierwszego satelity wysyłanego w ramach Lunar Data Network (LDN) Intuitive Machines.

Scanway, firma dostarczająca teleskop, wykorzystuje technologię optyczną, aby wspierać budowę infrastruktury księżycowej dla przyszłych misji na Księżyc i dalszą eksplorację kosmosu.

Intuitive Machines jest czołową amerykańską firmą zajmującą się eksploracją kosmosu i budową infrastruktury księżycowej. Firma specjalizuje się w tworzeniu zaawansowanych lądowników księżycowych, systemów komunikacji cislunarnej oraz rozwoju usług nawigacyjnych dla misji kosmicznych. W lutym 2024 roku firma zapisuje się w historii jako pierwsza prywatna organizacja, która wylądowała na Księżycu. Dzięki rozwojowi infrastruktury, Intuitive Machines otwiera nowe możliwości dla eksploracji Księżyca, kosmosu i przyszłych misji międzyplanetarnych.

Firma amerykańska odgrywa kluczową rolę w programie NASA Commercial Lunar Payload Services (CLPS), mając na swoim koncie trzy kontrakty na dostarczanie ładunków na powierzchnię Księżyca: IM-1 (zrealizowany), IM-2 (2025) i IM-3 (2026). W 2024 roku podpisała z NASA kontrakt o wartości do 4,82 mld USD na świadczenie usług komunikacyjnych i nawigacyjnych dla misji w regionie bliskiego kosmosu, obejmującym obszar od powierzchni Ziemi po przestrzeń poza Księżycem. Spółka jest notowana na NASDAQ, jej kapitalizacja wynosi ok. 1,9 mld USD (na dzień 19.12.2024), a kurs akcji wzrósł od początku 2024 roku o ok. +400%.Firma Scanway S.A. od kilku lat jest aktywnym uczestnikiem rozwoju ekonomii kosmicznej. Jej innowacyjne rozwiązania optyczne zostały wykorzystane w najważniejszych europejskich i polskich misjach kosmicznych w 2024 roku. Firma posiada jedne z największych kontraktów w Polsce na dostarczanie urządzeń kosmicznych, w tym dla klientów komercyjnych, oraz jest kluczowym partnerem w wielu projektach kosmicznych w Polsce, takich jak EagleEye i PIAST.


Źródło: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM