Matematyka to nie tylko precyzja i twarda logika. Czasem pojawia się w niej także poczucie piękna oraz emocje, takie jak zaskoczenie, wzruszenie czy zachwyt. Matematycy dzielą się swoimi doświadczeniami związanymi z poczuciem piękna w swojej pracy.
Naukowcy doświadczają odmian piękna, które są trudne dla laików. Polscy matematycy i matematyczki twierdzą, że piękny dowód lub twierdzenie powinno być proste, sprytne, doniosłe, pokazywać nieoczekiwane związki między odległymi pojęciami i zmieniać sposób myślenia wielu osób.
Według ich komentarzy, piękny dowód lub twierdzenie powinno być proste, sprytne i doniosłe, pokazując nieoczekiwane związki między odległymi pojęciami oraz zmieniając sposób myślenia wielu osób.
„Estetyka w matematyce jest bardzo ważna. To poczucie, że robi się coś na granicy tworzenia” – komentuje prof. Piotr Nowak.
Matematyka ukazuje swoje piękno z góry, gdy zaczynamy dostrzegać podobieństwa i uniwersalne pomysły w różnych obszarach tej dziedziny, wyrażone w różnych językach.
Tłumaczy, że piękno matematyki staje się widoczne, gdy zaczynamy dostrzegać podobieństwa i uniwersalne pomysły w różnych obszarach tej dziedziny, wyrażone w różnych językach.
„Matematykiem dobrym jest ten, kto umie znajdować analogie między twierdzeniami, lepszym – kto widzi analogie między dowodami, jeszcze lepszym – kto dostrzega analogie między teoriami, a można wyobrazić sobie i takiego, co widzi analogie między analogiami”.
Prof. Nowak przywołuje słowa wybitnego matematyka Stefana Banacha z Lwowa.
Więcej informacji na: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C105748%2Ckwestia-smaku-w-matematyce-co-wyroznia-piekne-dowody-i-twierdzenia.html
Źródło: pap-mediaroom.pl