Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo W cieniu konfliktu: jak młode pokolenie Libanu walczy o swoją przyszłość
Polityka i społeczeństwo

W cieniu konfliktu: jak młode pokolenie Libanu walczy o swoją przyszłość

Liban od lat tonie w wieloaspektowym kryzysie. Zapaść gospodarcza, napięta sytuacja polityczna i obecnie zawieszona wojna na terytorium kraju prowadzą do coraz większej liczby mieszkańców żyjących w skrajnym ubóstwie. Najbardziej narażone są osoby młode, którym pomaga Polska Akcja Humanitarna.

W lipcu bieżącego roku inflacja w Libanie sięgnęła 35,4%, co znacząco utrudniło dostęp do podstawowych produktów i usług dla większości mieszkańców. W drugiej połowie 2024 roku, w wyniku konfliktu z Izraelem, ponad milion osób zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów, szukając schronienia w bezpieczniejszych częściach kraju.

Młodzi Libańczycy są szczególnie dotknięci skutkami wojny, kryzysu gospodarczego i napięć społecznych. Polska Akcja Humanitarna od 2020 roku wspiera ich poprzez organizację warsztatów z zakresu przedsiębiorczości, kursów zwiększających umiejętności cyfrowe lub manualne oraz innych szkoleń, które pomagają im znaleźć pracę. Działania odbywają się we współpracy z lokalnym partnerem International Humanitarian Relief Lebanon. Ze względu na sytuację w Bejrucie, zajęcia przeniesiono do trybu online.Młodzi Libańczycy przejawiają ogromną ambicję i determinację, walcząc pomimo trudności o lepszą przyszłość dla siebie i swojego kraju. Niestety to oni cierpią najbardziej z powodu trwającego kryzysu. Szkoły publiczne są przepełnione, a wiele z nich nie posiada wystarczających zasobów, by zapewnić uczniom odpowiednie wykształcenie. Według danych UNICEF, ponad 700 tysięcy dzieci w wieku szkolnym nie uczęszcza do szkół. Co więcej, zdobycie wykształcenia nie gwarantuje młodym ludziom znalezienia pracy w swoim fachu, z powodu nasilającego się kryzysu ekonomicznego. Sytuacja ta ma również negatywny wpływ na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży, zwiększając poziom lęku, depresji i innych zaburzeń psychicznych. Dostęp do specjalistycznej pomocy jest dla większości mieszkańców Libanu niemożliwy. Dlatego tak ważne jest wsparcie udzielane przez międzynarodowe organizacje pozarządowe, takie jak Polska Akcja Humanitarna.

25 listopada 2024 roku młodzi Libańczycy uczestniczący w zajęciach prowadzonych przez PAH otrzymali tragiczną wiadomość – GLOW Center for Empowerment w Bejrucie uległo zniszczeniu. Dwa dni przed zawieszeniem broni między Libanem i Izraelem, budynek Centrum został trafiony pociskiem, co spowodowało zniszczenie 80% wyposażenia i infrastruktury. Dzięki przeniesieniu zajęć do trybu online nikomu nie stała się krzywda, ale zniszczenie Centrum jest ogromną stratą dla młodych, ambitnych osób, które tak chętnie się w nim spotykały.

W obliczu wojny Libańczycy nie otrzymują wystarczającego wsparcia ze strony państwa. Po zawieszeniu broni wielu mieszkańców zdecydowało się wrócić do swoich domów, jednak wiele z nich zostało zmuszonych zmierzyć się z kolejną tragedią – ich mieszkania, szkoły czy miejsca pracy przestały istnieć.

Jeśli chcesz wesprzeć Libańczyków, którzy stracili wszystko, wystarczy wejść na stronę zbiórki i dokonać dowolnej wpłaty: https://www.siepomaga.pl/pomoc-humanitarna.


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version