Tanystrofeidy to gady z ery triasu, charakteryzujące się niezwykle wydłużonymi szyjami. Badania paleontologiczne wykazały, że kręgi szyjne tych zwierząt były puste w środku, co odróżnia je od dinozaurów, których kości były wypełnione powietrzem, a nie tkanką miękką.
„Unikatowa, cylindryczna budowa kręgów miała za zadanie zwiększenie wytrzymałości takiej ekstremalnie długiej szyi. I choć ta charakterystyczna cecha została zauważona już prawie 200 lat temu, do tej pory nikt nie zbadał jej dokładnie” – dopowiedział paleontolog Adam Rytel, pierwszy autor publikacji na ten temat, która ukazała się w czasopiśmie „Zoological Journal of the Linnean Society”.
Badacze z Polski (dr Dawid Surmik z Uniwersytetu Śląskiego oraz dr Tomasz Szczygielski z Instytutu Paleobiologii PAN), Niemiec i Szwajcarii współautorują ten artykuł.
Triasowe gadoidy tanystrofeidy, opisywane w artykule, żyły około 250-200 mln lat temu i były blisko spokrewnione z dinozaurami, ptakami i krokodylami. Były to bardzo zróżnicowane zwierzęta pod względem wielkości i trybu życia, zamieszkujące lądy i płytkie morza Ameryki Północnej, Europy i Azji. Z uwagi na ich różnorodność, są ważne dla zrozumienia triasowych ekosystemów.
Więcej informacji na temat pustych kręgów trójiasowych gadów z ekstremalnie wydłużonymi szyjami można znaleźć pod tym adresem: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C105676%2Ckregi-triasowych-gadow-z-ekstremalnie-wydluzonymi-szyjami-byly-puste-w
Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl