Nauka i technologie

Polacy opisali nowy typ reakcji chemicznej przy tworzeniu cegiełek DNA

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej odkryli zupełnie nową klasę reakcji chemicznych podczas badań nad tworzeniem cegiełek DNA z związków obecnych w środowisku. Te reakcje angażują procesy chemiczne aktywowane promieniowaniem UV i tzw. chemię słabych oddziaływań chalkogenowych, co jest zupełną nowością.

Dr inż. Mikołaj Janicki oraz dr hab. inż. Rafał Szabla z Wydziału Chemicznego opublikowali swoje wyniki w renomowanym czasopiśmie naukowym „Angewandte Chemie International Edition”.

Badacze przeanalizowali reakcję opisaną przez prof. Johna Sutherlanda w 2020 r. Zespół z Cambridge, we współpracy z polskim duetem, wykazał, że możliwe jest uzyskanie pochodnych deoksyrybonukleotydów, czyli „cegiełek” DNA, z dostępnych związków w środowisku pod wpływem światła. Brytyjscy badacze byli świadomi skuteczności tej reakcji, lecz nie potrafili jej wytłumaczyć za pomocą znanych dotychczas typów reakcji fotoredoks. To właśnie polscy badacze opisali teraz tę reakcję.

“Dotąd nie było wiadomo, że istnieją fotokatalizatory, które wykorzystują wiązania chalkogenowe. W tej reakcji dochodzi do połączenia dwóch osobnych dotąd idei” – komentuje Rafał Szabla.

Zobacz więcej informacji na stronie: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C105907%2Cpolacy-opisali-nowy-typ-reakcji-chemicznej-przy-tworzeniu-cegielek-dna.html


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM