Nauka i technologie

Kto szybciej chodzi, jest zdrowszy metabolicznie

Według badania opublikowanego w czasopiśmie „Scientific Reports”, ocena subiektywna prędkości chodu może być szybkim i łatwym wskaźnikiem zdrowia metabolicznego u osób z nadwagą.

Osoba, która potrafi szybko poruszać się, wykazuje sprawność mięśni, stawów, układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. Dodatkowo, ma zdolność utrzymania równowagi i orientacji w przestrzeni.

Poprzednie badania sugerują, że powolny chód może być związany z rozwojem chorób sercowo-naczyniowych oraz zwiększonym ryzykiem śmiertelności u osób starszych.

Naukowcy z zespołu prof. Kojiro Ishii z Doshisha University w Kioto (Japonia) odkryli, że u osób z otyłością, które postrzegały swoją subiektywną prędkość chodu jako szybką, występowało mniejsze prawdopodobieństwo chorób metabolicznych. Zatem ocena prędkości chodu może być szybkim, niewymagającym użycia kosztownego sprzętu narzędziem do identyfikacji zagrożeń metabolicznych dla zdrowia.

Badanie obejmowało 8578 osób z otyłością, 9626 osób z dużym obwodem talii i 6742 osób spełniających oba te kryteria. Uczestnicy zostali zapytani, czy ich prędkość chodzenia jest szybsza niż przeciętna dla ich płci i wieku. Na podstawie odpowiedzi, osoby zostały sklasyfikowane jako chodzące „szybko” lub „wolno”. Okazało się, że osoby, które chodziły szybciej, miały znacznie mniejsze ryzyko cukrzycy (o 30%) oraz mniejsze, ale zauważalne, ryzyko nadciśnienia i dyslipidemii.

„Kwestionariusz ten jest zawarty w standaryzowanym protokole Ministerstwa Zdrowia, Pracy i Opieki Społecznej w Japonii” – wyjaśnił prof. Ishii. Jak zaznaczył, umożliwił on szybką i łatwą ocenę bez konieczności używania specjalistycznego sprzętu.

Metoda prędkości chodzenia jest łatwa w użyciu i doskonale nadaje się do zastosowania w praktyce klinicznej i zdrowiu publicznym. Subiektywna prędkość chodzenia, zgłaszana przez samego pacjenta, może być łatwo uwzględniona w standardowych badaniach, co odróżnia ją od obiektywnej prędkości chodzenia, która wymaga dodatkowych zasobów, czasu i przestrzeni do oceny.

Zgodnie z japońskimi wytycznymi dotyczącymi badań lekarskich, metoda prędkości chodzenia jest zalecana do badań przesiewowych w kierunku zespołu metabolicznego i otyłości ze względu na jej prostotę i dostępność.

„Badanie to wyjaśniło, że nawet osoby z otyłością, które są bardziej narażone na choroby metaboliczne, rzadziej zapadają na nadciśnienie, cukrzycę i dyslipidemię, jeśli zgłaszają większą subiektywną prędkość chodzenia” – zauważył prof. Ishii.

Naukowcy odkryli związek między prędkością chodzenia a ogólnym stanem zdrowia. Osoby chodzące szybciej często wykazują lepszą wydolność krążeniowo-oddechową, co może wiązać się z niższym poziomem stanu zapalnego i stresu oksydacyjnego – dwóch głównych czynników chorób metabolicznych.

Badacze podkreślają, że monitorowanie prędkości chodu może być kluczowe w zapobieganiu wielu chorób związanych z otyłością poprzez interwencję na wcześniejszym etapie. Zachęcanie do zwiększenia tempa chodu może skutecznie przeciwdziałać tzw. „metabolicznemu efektowi domina”, w którym otyłość prowadzi do rozwoju chorób związanych ze stylem życia, takich jak demencja czy choroby układu krążenia.


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM