Z dniem 31 grudnia 2024 r. Rada Ministrów zatwierdziła projekt ustawy o zmianie ustawy o Funduszach Promocji Produktów Rolno-Spożywczych oraz przyjęła uchwałę w sprawie zmiany Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. Oba dokumenty zostały przedłożone przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Propozycja zmian w ustawie o Funduszach Promocji Produktów Rolno-Spożywczych zakłada modyfikację mechanizmu pobierania i przekazywania wpłat na Fundusz Promocji Roślin Oleistych. Te innowacje mają na celu wsparcie sektora biokomponentów i biopaliw ciekłych.
Nowy projekt ustawy ma na celu zmianę sposobu funkcjonowania mechanizmu naliczania, pobierania i przekazywania wpłat na Fundusz Promocji Roślin Oleistych, co ma pozytywny wpływ na sektor biokomponentów i biopaliw ciekłych.
Najważniejsze zmiany
Wprowadzone zostaną nowe zasady dotyczące opłat na Fundusz Promocji Roślin Oleistych, zobowiązujące wszystkie podmioty nabywające rośliny oleiste od producentów do dokonywania wpłat, niezależnie od formy prawnej i rodzaju prowadzonej działalności.
Rozszerzony zostaje katalog roślin oleistych o słonecznik, co otwiera nowe możliwości promocji tego produktu i jego przetworów.
Dzięki wsparciu Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych oraz Funduszu Promocji Roślin Oleistych, będzie można realizować więcej działań edukacyjno-informacyjnych oraz inicjatyw badawczo-rozwojowych, skupiających się na promocji wykorzystania biokomponentów i biopaliw ciekłych z surowców rolnych.
Deklaracje wpłat na poszczególne fundusze promocji będą akceptowane wyłącznie w formie elektronicznej.
Zaproponowane zmiany będą korzystne dla sektora biokomponentów i biopaliw ciekłych.
Nowe rozwiązania będą w pierwszej kolejności służyły podmiotom przetwarzającym rzepak i zboża, czyli przedsiębiorcom posiadającym status wytwórców biokomponentów.
Zmiany będą również pomocne dla podmiotów zajmujących się wyrobem i przetwarzaniem alkoholu etylowego, wykorzystywanego do produkcji biopaliw.
Zaproponowane rozwiązania mają wejść w życie zasadniczo od 1 kwietnia 2025 roku.
Uchwała w sprawie przyjęcia projektu zmiany Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027.
Uchwała wprowadza zmiany do Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027, które mają na celu doprecyzowanie i dostosowanie planu do aktualnej sytuacji społeczno-gospodarczej Polski. Zmiany dotyczą m.in. płatności bezpośrednich, dla których nabory wniosków o ich przyznanie rozpoczynają się w pierwszym kwartale 2025 roku.
Najważniejsze zmiany w Planie Strategicznym dla WPR mają na celu zwiększenie efektywności wykorzystania środków finansowych oraz skuteczności ich udzielania.
Te rozwiązania spowodują zwiększenie stopnia zorganizowania rynku, co wzmocni pozycję rolników względem przetwórców i sieci handlowych.
Rozszerzenie zakresu wsparcia w ramach ekoschematów umożliwi zwiększenie liczby chętnych do ubiegania się o takie wsparcie.
Część proponowanych zmian ma na celu wdrożenie przepisów UE.
Chodzi o wprowadzenie mechanizmu warunkowości społecznej, czyli uzależnienie wysokości wsparcia od przestrzegania krajowych przepisów dotyczących prawa pracy oraz zasad BHP.
Dotyczy to także utworzenia wsparcia dla ekoschematów obejmujących praktyki na rzecz zachowania obszarów nieprodukcyjnych na gruntach ornych oraz tworzenia nowych elementów krajobrazu.
Komunikaty publikowane w serwisie PAP są prezentowane w formie oryginalnej dostarczonej przez nadawcę, bez jakichkolwiek zmian wprowadzanych przez PAP SA. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść, z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
Źródło informacji: pap-mediaroom.pl