Polityka i społeczeństwo

MRiRW: W imieniu rządu Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski oczekuje na złożenie szczegółowych postulatów od protestujących dziś rolników w siedzibie ministerstwa (komunikat)

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pragnie poinformować o stanowisku Ministra Czesława Siekierskiego w związku z protestami rolniczymi, które miały miejsce 03 stycznia 2025 r.

Rolnicy protestujący wyznaczyli pięć głównych postulatów wcześniej. Realizacja tych oczekiwań wymaga rzetelnej oceny dotychczasowych działań.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podkreśla konieczność merytorycznej oceny postulatów przedstawionych przez protestujących rolników.

Podczas protestów rolników pod koniec 2023 roku i na początku 2024 roku, wiele postulatów zostało już zgłoszonych.

Jednym z tych postulatów było sprzeciwienie się umowie handlowej UE-Mercosur, które dołączyło do wcześniej zgłoszonych żądań.

2. Sprzeciw wobec umowy UE-Mercosur

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pierwsze wyraziło sprzeciw wobec kontrowersyjnej umowy, zwracając uwagę na negatywny wpływ na konkurencyjność polskich i europejskich rolników. Obecnie cały polski rząd jednomyślnie sprzeciwia się zawarciu umowy z Mercosur w sprawach dotyczących rolnictwa.

Nadal podejmujemy wysiłki wraz z Francją oraz innymi krajami, aby utworzyć mniejszość blokującą tę umowę. Jednak bez zaangażowania wszystkich krajów członkowskich, osiągnięcie tego celu będzie bardzo trudne.

Ponadto, Polska stale zabiega na forum UE o wprowadzenie środków ochrony rynku wewnętrznego oraz kontroli przestrzegania wysokich standardów dotyczących metod produkcji importowanych produktów w stosunkach handlowych z krajami trzecimi.

2. Kontrolujemy napływ towarów rolnych z Ukrainy

Dzięki handlowym ograniczeniom ATM oraz systematycznej kontroli na wschodniej granicy, udało nam się zatrzymać niekontrolowany import towarów i zbóż. Wprowadziliśmy hamulce bezpieczeństwa, które zostały przyjęte na nasz wniosek w unijnym rozporządzeniu w czerwcu 2024 r., co pozwoliło na przywrócenie ceł UE na import przekraczający poziom bezcłowych kontyngentów taryfowych z Układu o stowarzyszeniu UE-Ukraina.

Podczas naszej prezydencji w Radzie UE, naszym celem jest opracowanie odpowiednich warunków i regulacji handlowych pomiędzy Unią a Ukrainą po czerwcu 2025 roku, we współpracy z Komisją Europejską. Ponadto, planujemy rozpocząć dyskusję na temat potencjalnego członkostwa Ukrainy w UE. Ukraina jest ważnym partnerem handlowym i strategicznym obszarem dla Unii Europejskiej na wschodniej granicy.

3. Zmiany w Zielonym Ładzie

Zmiany w Zielonym Ładzie zostały wprowadzone przez Komisję Europejską i Parlament Europejski na wniosek i poparcie protestujących rolników. Ważne było także zaangażowanie i wsparcie premiera Donalda Tuska.

Nowe zapisy Zielonego Ładu zostały zrewidowane z uwzględnieniem postulatów rolników, co skutkuje:

– wyłączeniem warunkowości gospodarstw do 10 ha spod kontroli i sankcji (co dotyczy ok. 950 tys. gospodarstw w Polsce),

– zniesieniem obowiązku ugorowania 4 proc. gruntów ornych,

– zmianą terminu utrzymania okrywy glebowej na gruntach ornych,

– wprowadzeniem możliwości dywersyfikacji upraw zamiast zmianowania.

Po interwencjach resortu rolnictwa, Komisja Europejska wycofała się z projektu ograniczającego stosowanie pestycydów.

Ponadto w trakcie naszej prezydencji planujemy rozpocząć dalszy przegląd Zielonego Ładu.

4. Ochrona polskich lasów i łowiectwa

Rozumiemy trudną sytuację sektora leśnego. Błędna polityka leśnictwa poprzedniego rządu została zastąpiona rozwiązaniami i decyzjami, które nie zawsze są racjonalne – takie są opinie rolników, którzy coraz częściej zalesiają i nasadzają słabe użytki rolne.

Wprowadzenie zrównoważonej gospodarki łowieckiej

Wstrzymanie wygaszania polskiej gospodarki

Wsparcie przedsiębiorczości na obszarach wiejskich

Dywersyfikacja rynków zbytu dla polskich towarów rolno-spożywczych

Priorytetem dla Polski jest zapewnienie równych warunków konkurencji z produkcją rolno-spożywczą pochodzącą z krajów, gdzie nie są stosowane takie same wysokie standardy produkcji jak w UE. Obowiązujące kontrole graniczne żywności, zwłaszcza dotyczące jakości, mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego na polskim i europejskim rynku.

Chcemy omawiać te wszystkie kwestie i żądania z rolnikami, dążąc do wspólnego rozwiązania w dialogu, który rozpoczęliśmy po objęciu kierownictwa w resorcie rolnictwa rok temu.

Zapraszamy do udziału w serii nadchodzących spotkań, o których informujemy na stronie internetowej ministerstwa. Już 15 stycznia br. odbędzie się trzecie spotkanie w Centrum Partnerstwa Społecznego Dialog, w którym udział wezmą związki i organizacje rolnicze oraz inicjatorzy dzisiejszego protestu.

Informujemy, że wszystkie komunikaty publikowane są w serwisie PAP w formie dostarczonej przez nadawcę, bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść, z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM