Wiadomości Polska Zdrowie i styl życia List intencyjny pomiędzy Polskim Towarzystwem Psychologicznym oraz Polskim Towarzystwem Terapii Poznawczej i Behawioralnej
Zdrowie i styl życia

List intencyjny pomiędzy Polskim Towarzystwem Psychologicznym oraz Polskim Towarzystwem Terapii Poznawczej i Behawioralnej

Polskie Towarzystwo Psychologiczne i Polskie Towarzystwo Psychoterapii Poznawczej i Behawioralnej, największe organizacje zrzeszające psychologów i psychoterapeutów w Polsce, zacieśniają współpracę w celu wpływania na przepisy prawne oraz promowania wiedzy klinicznej z zakresu psychologii i psychoterapii. W obliczu trwającej dyskusji na temat statusu psychoterapeutów w systemie ochrony zdrowia, inicjatywa ta ma ogromne znaczenie, zwłaszcza że dotychczas nie udało się osiągnąć konsensusu. W przestrzeni publicznej istnieją co najmniej trzy projekty dotyczące regulacji psychoterapii, a liczne grupy podejmują inicjatywy mające na celu kształtowanie polityki zdrowotnej w obszarze zdrowia psychicznego.

Obie organizacje mają wspólną misję wspierania zdrowia psychicznego i podnoszenia standardów pracy terapeutycznej, z naciskiem na bezpieczeństwo i prawa pacjentów.

W ramach podpisanego porozumienia, PTP i PTTPB planują:

Po pierwsze, kontynuować współpracę w zakresie regulacji zawodu psychologa, która rozpoczęła się podczas konsultacji Ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów.

Wprowadzenie prawnej regulacji, definiowania i stosowania psychoterapii opartej na Evidence Based Practice (EBP) jest konieczne. Termin „psychoterapia” powinien być zastrzeżony tylko dla obszarów leczenia, a jej prowadzenie powinno być poprzedzone diagnozą. Wybór metody, formy i czasu trwania terapii powinien opierać się na wynikach badań nad skutecznością leczenia. Nadzór nad psychoterapią powinno sprawować Ministerstwo Zdrowia.

„Rozwiązania prawne w tym obszarze muszą zapewniać pacjentom realizację prawa do możliwie najskuteczniejszego leczenia zgodnego z aktualną wiedzą naukową. Poprzez Evidence Based Practice (EBP) w psychoterapii rozumie się praktykę uwzględniającą integrację dwóch obszarów – aktualnej wiedzy opartej na badaniach naukowych i kompetencji klinicznej psychoterapeuty, która pozwala na osiągnięcie celów terapeutycznych z poszanowaniem indywidualnych potrzeb, cech i wartości kulturowych pacjenta. Do opracowania standardów postępowania powinno się wykorzystywać ocenę skuteczności i użyteczności klinicznej metod i technik psychoterapeutycznych przez profesjonalne agencje HTA, a stosowanie metod leczenia w zakresie zdrowia psychicznego powinno podlegać ocenie Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Podkreślamy istotną rolę odpowiedniego przygotowania zawodowego psychoterapeuty i proponujemy zawężenie możliwości podejmowania kształcenia w tej dziedzinie do wybranych kierunków wykształcenia bazowego.

Jednocześnie wyrażamy stanowisko, że nieuzasadnione i niewskazane jest tworzenie mocą obowiązującego prawa nowych struktur o charakterze samorządowym w zakresie psychoterapii oraz wyrażamy sprzeciw wobec propozycji rozwiązań prawnych mających na celu powołanie nowego samorządu zawodowego zrzeszającego osoby wykonujące świadczenia i usługi psychoterapeutyczne.

Naszym celem jest umożliwienie pacjentom uzyskanie jak najlepszych form pomocy i ochrony ich przed nadużyciami zarówno w obszarze działań informacyjnych, jak i podejmowanych działań legislacyjnych. Jesteśmy otwarci na rozmowy i aktywny udział w stanowieniu jak najlepszego prawa dotyczącego zdrowia psychicznego” – piszą autorzy listu intencyjnego pomiędzy Polskim Towarzystwem Psychologicznym oraz Polskim Towarzystwem Terapii Poznawczej i Behawioralnej.

Dr Jadwiga Łuczak-Wawrzyniak, przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Agnieszka Tousty-Ingielewicz, przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej, podpisały porozumienie.

Link do treści listu znajdziesz tutaj: https://www.pttpb.pl/aktualnosci/list-intencyjny-o-wspolpracy-pttpb-i-polskiego-towarzystwa-psychologicznego-w-zakresie-regulacji-psychoterapii-i-psychologii,21


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version