Biznes i finanse

MI: Jest decyzja lokalizacyjna dla Centralnego Portu Komunikacyjnego (komunikat)

FEV, a global leader in driving innovation for future mobility, introduces CogniSafe, an advanced Driver Monitoring System (DMS) that greatly enhances road safety. Utilizing cutting-edge technologies like deep learning and computer vision, the system monitors driver alertness, fatigue, and distraction in real-time, even in challenging conditions.

– Decyzja lokalizacyjna dla Centralnego Portu Komunikacyjnego została wydana przez Wojewodę Mazowieckiego, co zostało ogłoszone podczas konferencji prasowej 9 stycznia 2025 r. W wydarzeniu wzięli udział minister infrastruktury Dariusz Klimczak, wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu do spraw CPK Maciej Lasek, wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski oraz prezes zarządu spółki CPK Filip Czernicki.

– Ministerstwo Infrastruktury przekazało informację o wydanej decyzji oraz uczestnictwie kluczowych osób w konferencji prasowej dotyczącej Centralnego Portu Komunikacyjnego, która odbyła się 9 stycznia 2025 r.

„Uzyskanie decyzji lokalizacyjnej stanowi kluczowy krok w realizacji projektu CPK. Jesteśmy gotowi do rozpoczęcia rzeczywistych prac budowlanych. Teraz, gdy mamy decyzję lokalizacyjną, możemy przystąpić do procesu budowlanego, na który tak długo czekaliśmy. Nasi poprzednicy dużo obiecywali, ale nie udało im się przełożyć słów na czyny” – oświadczył minister infrastruktury Dariusz Klimczak.

Nasz projekt został przygotowany we współpracy z wieloma specjalistami i teraz przechodzimy do fazy realizacji. Zarezerwowaliśmy ponad 131 mld złotych na rozbudowę najlepszej infrastruktury w Polsce, co pokazuje naszą ogromną determinację w dążeniu do realizacji tej inwestycji – powiedział Maciej Lasek, Pełnomocnik Rządu ds. CPK.

Planowane lotnisko CPK wraz z infrastrukturą komunikacyjną znajdzie się na terenie województwa mazowieckiego, w trzech gminach: Baranów, Teresin i Wiskitki. Decyzja lokalizacyjna obejmuje trzy główne elementy: lotniskowy, z terminalami, pasami startowymi i kołowania, obiektami dla służb granicznych, izbą celno-skarbową i strażą pożarną; kolejowy, z węzłem wyjazdowym w trzech kierunkach oraz niezbędną infrastrukturą; drogowy, obejmujący nowy układ dróg w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska.

Obszar, na którym planowane jest lotnisko CPK oraz część węzła kolejowego, obejmuje 2 585 hektarów.

Decyzję lokalizacyjną poprzedzał Program Dobrowolnych Nabyć, który został przeprowadzony przez CPK.

W ramach Programu Dobrowolnych Nabyć, spółka CPK zakupiła dotychczas łącznie 1 188 hektarów działek na terenie objętym decyzją lokalizacyjną. Ponad 90% właścicieli nieruchomości, na których znajdują się budynki mieszkalne, zgłosiło się do PDN.

CPK pozyskała dodatkowy obszar w ramach PDN, który został objęty wydaną decyzją administracyjną. Spółka ma podpisane protokoły uzgodnień dotyczące kolejnych 214 ha terenu, na którym znajduje się decyzja lokalizacyjna. W najbliższych dniach i tygodniach planowane są kolejne umowy z zainteresowanymi. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, po wydaniu decyzji lokalizacyjnej spółka ma jeszcze 60 dni na podpisywanie aktów notarialnych.

Prosimy zauważyć, że komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM