Ministerstwo Cyfryzacji ogłasza, że nadchodzący rok będzie pełen możliwości wsparcia innowacyjnych projektów i rozwoju przedsiębiorstw. Obecnie trwa nabór wniosków w konkursie Ścieżka SMART Projekty realizowane w konsorcjach, organizowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Przewidziane są także nowe inicjatywy związane z sztuczną inteligencją oraz technologiami krytycznymi w obszarze cyfryzacji.
Wicepremier Krzysztof Gawkowski podkreślił konieczność wsparcia rozwoju nowych technologii, zwłaszcza sztucznej inteligencji. Polskie firmy, zatrudniające światowej klasy inżynierów i specjalistów, będą współpracować z rodzimymi jednostkami naukowymi w opracowywaniu rozwiązań przyszłości. Wicepremier wyraził przekonanie, że Polska ma potencjał, by osiągnąć wiele w globalnym wyścigu wykorzystania technologii przełomowych.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, agencja rządowa wspierająca prace badawczo-rozwojowe i kreowanie innowacji, planuje na ten rok liczne nabory.
Prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, podkreślił, że gen innowacyjności jest wrodzony w DNA polskich przedsiębiorców i naukowców, dlatego agencja planuje wiele inicjatyw, które będą realizowane przy wsparciu Funduszy Europejskich, takie jak otwarte konkursy grantowe.
Projekty partnerskie
NCBR ogłosił drugi konkurs Ścieżka SMART dla innowacyjnych projektów, które będą realizowane w konsorcjach przy wsparciu środków z Funduszy Europejskich (programu FENG). Budżet konkursu wynosi 1,3 mld zł, a wnioski można składać do 28 marca 2025 r.
Nowa edycja konkursu jest adresowana do konsorcjów, które planują kompleksowe projekty z zakresu prac badawczo-rozwojowych, wdrażania innowacji, rozwoju infrastruktury, internacjonalizacji, rozwoju kompetencji pracowników i zarządzających, cyfryzacji oraz zazieleniania działalności przedsiębiorstw. Dofinansowanie w ramach modułu B+R jest przeznaczone na badania przemysłowe i/lub eksperymentalne prace rozwojowe, które prowadzą do opracowania innowacyjnego rozwiązania – nowego lub znacząco ulepszonego produktu, usługi lub technologii możliwego do wdrożenia. Jeśli projekt jest realizowany przez konsorcjum z udziałem dużego przedsiębiorstwa lub organizacji badawczej, wniosek musi obejmować moduł B+R. W przypadku projektów realizowanych przez konsorcjum bez udziału dużego przedsiębiorstwa ani organizacji badawczej, wniosek musi obejmować moduł B+R lub Wdrożenie innowacji, a pozostałe moduły są opcjonalne.
Algorytmy sztucznej inteligencji
W pierwszym kwartale tego roku NCBR planuje ogłoszenie ósmego już konkursu w programie strategicznym INFOSTRATEG, który ma na celu rozwój polskiego potencjału AI poprzez wykorzystanie sztucznej inteligencji i blockchain. Współpraca Centrum z Ministerstwem Cyfryzacji pozwoli na aktualizację założeń programu, aby jak najlepiej odpowiadał na potrzeby polskich przedsiębiorstw i uzupełniał działania innych instytucji. Całkowity budżet przeznaczony na inicjatywy NCBR wynosi ponad 500 mln zł.
W tym roku planowana jest realizacja nowej inicjatywy – mechanizmu finansowania STEP (Strategic Technologies for Europe Platform), czyli Platformy na rzecz Technologii Strategicznych dla Europy. Inicjatywa ma na celu wesprzeć wiodącą pozycję Europy w dziedzinie technologii krytycznych i będzie realizowana w naszym kraju. Szacowany budżet całej inicjatywy to ok. 900 mln euro, które będą przeznaczone na wzmocnienie konkurencyjności i suwerenności UE oraz zmniejszenie strategicznych zależności od państw trzecich.
Komisja Europejska wprowadza inicjatywę mającą na celu zwiększenie suwerenności i bezpieczeństwa gospodarczego UE poprzez wsparcie w dziedzinie technologii krytycznych. Projekt realizowany będzie między innymi przez NCBR, a całkowity budżet inicjatywy wynosi ok. 900 mln euro. Mechanizm finansowania STEP ma również na celu zmniejszenie strategicznych zależności od państw trzecich i wzmocnienie konkurencyjności Unii Europejskiej.
STEP skupia się na trzech kluczowych sektorach technologii: cyfrowych, czystych i energooszczędnych, oraz biotechnologii. Program będzie finansowany ze środków Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o realizowanych działaniach, odwiedź stronę internetową: https://www.gov.pl/web/ncbr.
UWAGA: Komunikaty publikowane w serwisie PAP są prezentowane w oryginalnej formie dostarczonej przez nadawcę, bez wprowadzania jakichkolwiek zmian przez PAP SA. Nadawca komunikatu ponosi pełną odpowiedzialność za jego treść, zgodnie z postanowieniami ustawy prawa prasowego. (PAP)
Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl